Haber-Analiz

ALMANYA NEDEN TÜRKİYE’YE KAPI ARALADI?

ALMANYA NEDEN TÜRKİYE’YE KAPI ARALADI?
  • YayınlandıMart 15, 2022

Angela Merkel’in siyasetten çekilmesinden sonra Almanya’da oluşan siyasi tablonun tıpkı Biden gibi Erdoğan’la soğuk mesafe koruyacağı öngörülüyordu. Ukrayna Savaşı’na kadar durum böyle sürdü ama…

Federal Almanya -yeni- Başbakanı Olof Scholz, kabinesinde yer alan Gıra ve Tarım Bakanı (Yeşiller) Cem Özdemir’in hiç hoşlanmayacağı bir karar aldı Türkiye’ye ilk ziyaretini yaptı.

Alman koalisyon ortakları yakın geçmişte, siyaseti bırakıp köşesine çekilen eski Başbakan (Hıristiyan Demokrat) Angela Merkel’in Türkiye ve özellikle Erdoğan’la yakın siyasi ilişki kurmasını eleştiriyorlardı.

Olof Scholz’un (Sosyal Demokrat) Amerika’daki Joe Biden yönetimi gibi Türkiye ve Erdoğan’la “soğuk mesafe stratejisine” yöneleceği Türkiye Cumhurbaşkanı ile bireysel ilişki kurmaktansa devletten devlete kurumsal ilişkiler ile yetinileceği ifade ediliyordu.

Fakat Ukrayna Savaşı Avrupa’daki dengeleri bozdu ve Olof Scholz, Alman medyasının da sürpirz olarak nitelediği bir kararla kendini Türkiye’de buldu.

Siyasi kaynaklar, bu ani değişimde Almanya’nın Rusya ile olan enerji bağımlılığını azaltma yolunda Azerbaycan/Hazar ve geleceğe dönük olarak Doğu Akdeniz doğalgaz kaynaklarının öne çıkmasını, Türkiye’nin bir Karadeniz ülkesi olarak NATO’daki öneminin artmasını gösteriyorlar.

SICAK BULUŞMA, EKONOMİK KARARLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Scholz ile yaptığı görüşmede Türkiye ile Almanya arasındaki siyasi, askeri, ekonomik, ticari, kültürel ilişkilerin yanı sıra Rusya-Ukrayna konusunu değerlendirdiklerini söyledi. Erdoğan, görüşmede “NATO müttefiki iki ülke olarak müşterek görüş ve endişelere sahip olduğumuzu özellikle teyit ettik” dedi.

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaşa ilişkin olarak “Kalıcı ateşkesin tesisi konusundaki çabalarımızı yılmadan sürdürmeye devam edeceğiz” diyen Erdoğan, “Avrupa güvenliğine yönelik zaruri önlemleri alırken, diğer yandan çözüme dönük diplomatik çabaların hızlandırılması gerektiği hususunda mutabık kaldık” şeklinde konuştu.

Yüksek düzeyli istişare mekanizması canlandırılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Almanya arasındaki ikili ilişkilerin güçlendirileceğine dair mesajlar da verdi. “İçinden geçtiğimiz bu çalkantılı dönemde Almanya’yla mevcut yüksek düzeyli istişare mekanizmalarımızın canlandırılması gerektiğine inanıyorum” diyen Erdoğan, Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey toplantısının en kısa sürede Türkiye’de gerçekleştirileceğini belirtti. 

Türkei Ankara | Bundeskanzler Olaf Scholz und Recep Tayyip Erdogan

“G20 üyesi ülkeler olarak ekonomik ortaklığımızı yeni küresel düzende daha da ileri taşımamız ortak menfaatimizedir” diyen Erdoğan, Türkiye’nin ihracatta ilk, ithalatta ikinci ortağının Almanya olduğunu hatırlattı. Ticaret hacmini 41 milyar dolardan 50 milyar dolara yükseltmeyi hedeflediklerini belirten Erdoğan, “İş birliğimizin yenilenebilir enerji, iklim değişikliğiyle mücadele, yeşil dönüşüm, yapay zekâ ve dijitalleşme gibi yeni alanlarda da yoğunlaşmasının bu hedefe ulaşmamızda yardımcı olacağına inanıyorum” dedi. 

“Almanya ile bölgesel konularda yakın iş birliği içerisinde çalışmayı önemsediklerini” belirten Erdoğan, “Bölgemizdeki son gelişmeler, Türkiye’nin başta güvenlik ve enerji olmak üzere birçok alanda anahtar role sahip olduğunu ispatlamıştır” ifadelerini kullandı. Erdoğan, Türkiye ile Avrupa Birliği ilişkileri konusunda da “Türkiye -AB ilişkilerinin ilerletilmesinde Alman dostlarımızın yapıcı desteğinin devam edeceğini umuyorum” şeklinde konuştu.

Rusya’dan alınan silahlar konusu

Deutsche Welle (DW) muhabirinin Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemine işaret ederek, Rusya’dan silah alımlarının devam edip etmeyeceğine ilişkin sorusunu Erdoğan şu sözlerle yanıtladı: “Rusya’dan aldığımız silahlar noktasında, bugüne kadar aldığımız silah veya silahlar var. Şu andaki şartlar içerisinde gelecek ne gösterir, konuşmak şu anda herhalde erken olur. Şartlar ne getirir, ne götürür, bunu görmemiz lazım.”  

Putin’e “savaşı durdur” çağrısı 

Almanya Başbakanı Olaf Scholz da Erdoğan ile “Avrupa’da savaşın hüküm sürdüğü” bir dönemde bir araya geldiğini belirtti. “Rusya’nın Ukrayna’daki şiddet dolu tutumunun kınanması konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ben aynı görüşü paylaşıyoruz” diyen Scholz, “En kısa zamanda ateşkes sağlanması gerektiği konusunda mutabık kaldıklarını” söyledi. 

Türkei Ankara | Bundeskanzler Olaf Scholz und Recep Tayyip Erdogan
Scholz, “Rusya, her gün, her bomba ile, paylaştığımız uluslararası toplumdan biraz daha uzaklaşıyor” uyarısında bulundu. Bu nedenle Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e “savaşı durdur”  çağrısında bulunduklarını vurgulayan Scholz, bu sorunun sadece diplomatik yollarla çözülebileceğinin altını çizdi. 
Scholz’dan Türkiye’ye Montrö teşekkürü 
NATO müttefiki olarak iş birliği içinde olmalarının önemli olduğunu belirten Scholz, ayrıca Montrö Sözleşmesi uyarınca boğazları savaş gemilerine kapatarak krizin tırmanmasını engellediği için Türkiye’ye teşekkür etti.
Ukrayna ile Rusya arasında diplomatik çözüm sağlanması için Türkiye’nin arabuluculuk girişimlerini de takdirle karşıladıklarını ifade eden Scholz, bu görüşmelerde ateşkesi mümkün kılacak sonuçlar elde edilmesinin önemine de vurgu yaptı. 
Enerji alanında iş birliği 
Ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi konusunu ele aldıklarını belirten Almanya Başbakanı, bunun için bazı somut görüşme formatlarının oluşturulması kararına vardıklarını ifade etti. Scholz, Almanya ile Türkiye arasında olduğu kadar Avrupa Birliği ile Türkiye arasında da enerji alanında iş birliğinin önemli olduğunun altını çizdi. Almanya’nın fosil enerji kaynaklarını kullanmaktan vazgeçtiğini hatırlatan Scholz, bu konuda enerji alanında başka ülkelerle iş birliğini artırmak istediklerini ifade etti. 
Scholz, Türkiye ile AB arasındaki iş birliği kapsamında üst düzey temasın yanı sıra Gümrük Birliği için müzakerelerin de sürdürüleceği mesajını verdi.