Haber-Analiz

Akdeniz cephesinde yeni bi’şey yok!..

Akdeniz cephesinde yeni bi’şey yok!..
  • YayınlandıMart 9, 2021

MISIR-İSRAİL TÜRKİYE İLE GÖRÜŞMEYE UZAK… Aksine, Yunanistan’ın ağırlığını koyması üzerine Mısır, Doğu Akdeniz’de geri adım attı. RumYönetimi -İsrail de enerji haritasında anlaşmaya vardı.

Amerika Birleşik Devletleri ile Avrupa Birliği’nin Doğu Akdeniz’de Yunanistan+Kıbrıs Rum+İsrail ittifakını desteklemesi ve Türkiye’yi Mavi Vatan’da sıkıştırma manevralarının yükselmesi sonrasında gündeme getirilen ana çözümlerden biri, Türkiye’nin Mısır ve İsrail ile masaya oturup deniz sınırlarını belirleyecek anlaşmayı yapmasıydı.

Bu konuda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve son olarak Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın’dan yumuşamaya yönelik açıklamalar geldi.

Bu arada, Mısır’ın yayınladığı son enerji haritasında EGY-MED-W18 nolu parseli 28’nci meridyenin doğusuna sarkıtması da Türkiye’de bu tür bir anlaşmayı destekleyen kesimler tarafından ÖNEMLİ İŞARET olarak değerlendirildi.

Yunanistan, Mısır’ın yayımladığı enerji haritasında gösterilen ve 28. Meridyen’in doğusuna sarkan EGY-MED-W18 nolu parselin iki ülkenin deniz yetki alanlarının belirlenmesini öngören anlaşmaya aykırı olduğunu açıkladı.

Greek FM Dendias Heads to Cairo to Meet Counterparts on Libya Crisis |  archive , greece , politics | The National Herald

Atina bununla kalmadı, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dandias pazartesi günü Kahire’ye uçtu, mevkidaşı Semih Şükrü ile buluştu. Kahire’de yapılan açıklamada, iki bakanın buluşmasının yalnız ekonomik ilişkilere dönük yönü ileri çıkarıldı, Doğu Akdeniz ve yetki alanlarında hiç söz edilmedi, konu, “her iki devleti de etkileyen bölgesel sorunlar da ele alındı” cümlesiyle geçiştirildi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias ise Kahire’den sonra geçtiği Kıbrıs Rum yönetiminin başkenti Lefkoşa’da, söz konusu gelişmenin bir teknik sorun olduğunu ve iki ülke arasındaki görüşmeler ile çözümlendiği söylüyordu.

Dendias, “Mısır’ın yayımladığı yeni haritaya göre, teknik düzeydeki bu konunun kapandığına inanıyoruz” dedi.

Dendias’ın bu açıklamasından hemen sonra Mısır’ın yenilediği ve Atina’nın itiraz noktalarını ortadan kaldırdığı yeni harita(aşağıda) Yunan basınında yer aldı.

egypt-issues-new-map-of-eez

MISIR GÖRÜŞMEYE YAKIN DEĞİL

ARABNEWS’a açıklamalarda bulunan Mısırlı yetkililer, Mısır’ın, Türkiye ile yeni bir deniz anlaşmasına yakın olduğuna ilişkin haberlerin doğru olmadığını vurguladılar. Türkiye’nin özellikle İngilizce yayın yapan medya üzerinden “Mısır’la anlaşmaya yakınız” yönündeki haberleri, Doğu Akdeniz’deki ittifakı sarsmak için kullandığı da aynı yetkililer tarafından ileri sürüldü.

“Aynı açıklamada yetkililerin “Türkiye’nin Libya ile yaptığı deniz anlaşmasına karşıyız, Yunanistan ve Kıbrıs’la (Rum) anlaşmalarımıza sadığız” sözleri de dikkat çekti.

KAYNAKLAR, İSRAİL’İN DE TÜRKİYE’DEN GELEN MESAJLARI BEKLE-GÖR POLİTİKASIYLA KARŞILAŞTIĞINI, ÖZELLİKLE JOE BİDEN YÖNETİMİ İLE TÜRKİYE’NİN YAKIN GELECEKTEKİ İLİŞKİSİNİN BOYUTLARINI TAKİP ETTİĞİNİ VUNGULUYORLAR…

İSRAİL-KIBRIS RUM ANLAŞMASI

Cyprus Gas Field Declared Commercially Viable by Joint Venture Researching  the Area
Rum-İsrail anlaşmazlığı 12 numaralı bölgede yaşanıyordu

Bu arada, zengin dolagaz yatağı olarak üretimini sürdüren Kıbrıs Rum yetki alanındaki Afrodit bölgesinde 2011’den bu yana süren Rum-İsrail anlaşmazlığının çözümlendiği de açıklandı.

Söz konusu bölgenin küçük bir bölümü İsrail’in ilan etmiş olduğu ekonomik alana giriyordu.

Kıbrıs Rum Enerji Bakanı Natasa Pilides, İsrailli mevkidaşı Yuval Steinitz ile çözüm için öngörülen maddeler konusunda ortak mektuba imza attıklarını belirterek, “9 yıldır süren görüşmelerin bir anlaşmayla tamamlanacak olmasından mutluyuz” dedi.

Anlaşmanın detayları hakkında basına henüz bir bilgi aktarılmadı.