Haber-Analiz

ABD-TÜRKİYE: Brüksel’de “tatsız” buluşma!..

ABD-TÜRKİYE: Brüksel’de “tatsız” buluşma!..
  • YayınlandıMart 24, 2021

Amerikan ve Türk Dışişleri Bakanları ilk kez NATO toplantısı çerçevesinde yüz yüze görüştü, Amerikan tarafı, görüşmede, S-400’lerin Türkiye topraklarından çıkarılması gerektiğini bir kez daha söyledi, İstanbul Sözleşmesi’nin feshini gündeme getirdi. Dışişleri: PKK/PYD/FETÖ bağlamında ABD’den taleplerimizi tekrarladık.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Brüksel’de devam eden NATO Dışişleri Bakanları toplantısının ikinci gününde ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile yüzyüze görüştü.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Bakan Antony Blinken’ın Çarşamba günü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla yaptığı görüşmede Ankara’ya Rus S-400 füze savunma sistemlerini elinde tutmaması konusunda çağrıda bulunduğu kaydedildi.

Açıklamaya göre Blinken ayrıca Türkiye’nin kısaca İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’nden çıkmasına ilişkin kaygılarını ifade etti. İki bakan, Suriye ve Afganistan’daki ortak çıkarlarını, NATO müttefikleri Türkiye ve Yunanistan arasındaki ön görüşmeleri, demokrasi ve insan haklarını ele aldı.

Görüşmenin ardından yapılan açıklamalarda ABD tarafı “terörle mücadele, Yunanistan ve insan hakları” vurgusu yaparken, Türkiye tarafından “Afganistan, Libya, PKK, S400 ve Doğu Akdeniz” vurguları geldi.

Blinken, Twitter hesabından paylaştığı mesajında, “Mevlüt Cavuşoğlu ile bugün Brüksel’de görüştüm. NATO müttefikimiz Türkiye ile terörle mücadele konusunda işbirliğinin devam etmesini dört gözle bekliyorum, Yunanistan ile keşif amaçlı görüşmelere desteğimizi dile getirdim ve demokrasi ve insan haklarının önemini vurguladım” dedi.

Türk Dışişleri’nden yapılan açıklamada da “İttifak ilişkilerinin önemi teyid edildi. ABD tarafı Afganistan toplantısına evsahipliği yapacağı için Türkiye’ye teşekkür etti. Suriye, Libya ve D. Akdeniz hk etraflı görüş alış-verişinde bulunuldu. PKK/PYD/FETÖ bağlamında ABD’den taleplerimizi tekrarladık. S-400 konusu da ele alındı” denildi.

TARAFLAR POZİSYONLARINI KORUYOR…

Brüksel’den gelen bilgiler, Türk ve Amerikan taraflarının ikili ilişkileri zehirleyen konularda geleneksel duruşlarını sürdürdükleri yönünde…

Amerikan tarafı, ısrarla S-400’lerin bir NATO ülkesi olan Türkiye’nin topraklarından çıkarılması gerektiğini savunuyor. Amerika ayrıca, Türkiye’ye dönük demokrasi/basın özgürlüğü/hukukun üstünlüğü konularındaki kaygılarını sürdüreceğinin de işaretini veriyor…

Buna karşılık Türkiye’nin ana gündem maddesi Irak-Suriye’de sürmekte olan Amerikan-PKK ittifakı ve FETÖ’ye gösterilen dayanışma…

Çavuşoğlu-Blinken görüşmesi sonrasında yapılan açıklamalar tarafların ayrılık noktalarında herhangi bir ilerleme kaydedemediğini işaret ediyor.

Blinken, toplantıdan önceki açıklamasında Türkiye ile aralarında görüş ayrılığının sır olmadığını belirterek, şunları söylemişti.

“S400’ler (Rus füze sistemi) ve Doğu Akdeniz’deki bazı eylemler de dahil olmak üzere Türkiye ile farklılıklarımızın olduğu bir sır değil. Keza Türkiye’nin uzun süredir devam eden değerli bir müttefik olduğu da bir sır değil. Türkiye’nin NATO’ya olan bağlılığının sürmesini destekliyoruz. Bunun Türkiye’nin de çıkarına olduğuna inanıyorum. Bu noktada, NATO’nun son zamanlarda bazı anlaşmazlık alanlarıyla ilgili, özellikle de Doğu Akdeniz’deki problemlerle baş etmede etkinliğini kanıtladığını düşünüyorum. NATO çatışmayı durdurma, gerilimi azaltma ve ileriye doğru bir yol bulma aracı olarak hizmet ediyor. Bu çok olumlu bir örnek. Ama çalışmaya devam etmeliyiz. Bunu yapmaya kararlıyız. Biz NATO’ya olan güçlü bağlılığımızı teyit ediyoruz. İttifaklar ve ortaklıklarımızı tekrar canlandırmak istiyoruz. Hiçbir ülke mevcut sınamalarla tek başına mücadele edemez” diye konuştu.