Haber-Analiz

RUS MERKEZ BANKASI’NDA İSTİFA RÜZGARI

RUS MERKEZ BANKASI’NDA İSTİFA RÜZGARI
  • YayınlandıMart 20, 2022

Ülkenin başarılı Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina’nın Ukrayna Savaşı’n akarşı olduğuun Putin’e söyleyen tek üst düzey yönetici olduğu ve istifa kararı aldığı belirtiliyor.

Elvira Nabiullina, 1963 yılında, Rusya Federasyonu’na bağlı özerk Başkurtistan Cumhuriyeti’nde, Ufa’da Tatar bir ailenin kızı olarak dünyaya geldi. Çok başarılı bir öğrenim yaşamından sonra, 1986 yılında Moskova Devlet Üniversitesi’nde mezun oldu. Rusya Bilim ve Ekonomi Konseyi’nde başlayan kariyeri, Ekonomi Bakanlığı bünyesinde ve farklı Rus bankalarında üst düzey yöneticiliğe kadar yönlendi. 2007 yılında Amerikan Yale Üniversitesi’nin seçkin doktora öğrencilerinden biriydi.

2012 yılında Rusya lideri Vladimir Putin’in ekonomi baş danışmanı, 2013 yılında ise Rusya Merkez Bankası Başkanı oldu.

Merkez Bankası başkanlığında ilk sınavı, Rusya’nın bütçe dengeleri açısından hayati önemdeki petrol gelirinin 2013 yılında yaşanılan petrol fiyatları düşüşü nedeniyle sarsılmasıydı, devamında Kırım’ın ilhakı nedeniyle Batı’nın koyduğu ekonomik yaptırımlar geldi.

Nabiullina, bu süreçte, Merkez Bankası’nın bağımsızlığını korudu, siyasetin işine karışmasını durdurdu, Putin’in büyük güvenini kazandı, faiz oranlarını yüzde 17.5’e çekti, sıkı para politikasına yöneldi üç yıl çalkalanan Rus ekonomisi, bu süre sonunda dengelerini yakaladı, yeniden yüksek büyüme rakamları tutturdu ve enflasyon düştü.

Rus ekonomisinin son yıllarda yaşadığı tüm sorunların azalmasındaki rolü nedeniyle, dünyada saygın bir Merkez Bankası Başkanı olarak kabul edildi, Forbes dergisi, kendisini “dünyanın en güçlü kadınları” listesinde 53’üncü sıraya yerleştirdi.

HALKLA İLİŞKİLERDE İLGİNÇ YÖNTEM: BROŞ

Elvira Nabiullina, 2020 itibariyle olağan basın toplantılarında bir kadın olarak kostümlerinin tamamlayıcısı aksesuvarı broşlarını bir “halkla ilişkiler unsuru” olarak kullandı.

Bu yöntem, Merkez Bankası kararlarına dönük beklentilerin taktığı broşlardan kaynaklanan yorumlarla zenginleşti. Bu konudaki bir soruyu “Broş takmayı seviyorum. Aslında geniş bir broş koleksiyonum olduğunu da söyleyebilirim, ama bunu başlangıçta mesaj vermek için yapmıyordum, sonra, baktım, broşlarım için medyada bazı yorumlar yapılıyor, o zaman, ne kaybederim bence böyle olsun dedim. Pandemi zamanı kırmızı ev görüntüsü olan broşumu ilk kez, herkes evde otursun mesajım için taktım, şimdi böyle devam ediyorum. Bazen, taktığım broşla niyetlerimin hiç uyuşmadığı yorumlar da okuyorum ama olsun…” diye yorumlayacaktı…

MERKEZ BANKASI’NDA İSTİFA BEKLENTİSİ…

Elvira Nabiullina’nın, Rusya yönetimindeki ender üst düzey kadın yöneticilerden biri olarak lider Vladimir Putin ile Ukrayna Savaşı öncesi ve sonrasında tartışan, bu tür bir askeri harekatın Rus ekonomisine getirebileceği yükü ülkenin kaldıramayacağını söyleyen tek isim olduğu belirtiliyor.

Russian Central Bank chief noted for coded dress wears funeral black to  signal death of economy, World News | wionews.com

Nabiullina, 28 Şubat 2022 günü, yani harekattan 4 gün sonra yaptığı basın toplantısına siyah adeta “matem” elbisesi ve BROŞ TAKMADAN çıkmayı tercih etti… Bu görüntü, Rus kamuoyunda Merkez Bankası Başkanı’nın Ukrayna Savaşı’na karşı olduğunun net mesajı olarak da algılandı.

Başkan, Batı’nın ekonomik yaptırımları karşısında sermaye hareketlerine kısıtlamaların getirildiğini, eldeki dövizlerin yüzde 80’inin bozdurulması gerektiğini, yurtdışına döviz transferinin yasaklandığını ve faiz oranının yüzde 20’ye çıktığını belirtelen konuşmasını bir MATEM havasında aktardı.

Moskova’daki güvenilir kaynaklar, Nabiullina’nın, “sermaye hareketlerine kısıtlama getirilirse, ben bu görevi sürdürerem, istifa ederim” dediğini, 28 Şubat’taki zorunlu açıklamalarından sonra da bu görüşünü koruduğunu belirtiyorlar.

Nabiullina’nın görev süresi 24 Mart 2022 günü sona eriyor. Son bir ay içinde Putin’e iki kez istifasını sunduğunu fakat Putin’den bir cevap alamadığı da ifade ediliyor.

Moskova siyasi kaynakları, “Putin, Nabiullina’yı görevde alamaz, çünkü, o zaman yaklaşık son 10 yılın bir hata olduğunu kabullenmiş olur, istifasını da 24 Mart’a kadar kabul etmiyor, böylece sistemin içinde bir kahraman yaratmıyor. Yüksek ihtimal son anda bir anlaşma sağlanmazsa, 24 Mart günü bir kararnameyle yardımcısını yeni Merkez Bankası Başkanı ilan edecek” diyorlar.