Haber-Analiz

“SUUD ÇİN’LE BİRLİKTE NÜKLEER SİLAH ÜRETİYOR…”

“SUUD ÇİN’LE BİRLİKTE NÜKLEER SİLAH ÜRETİYOR…”
  • YayınlandıNisan 17, 2021

Amerikan Kongresi’nin Demokrat Partili üyeleri tarafından hazırlanan karar tasarısında Suudi Arabistan’ın nükleer teknoloji çalışmalarının yakın takibe alınması ve gizli nükleer silah geliştirildiğinin tespiti halinde silah ambargosu uygulanması istendi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin, İran’la 2015’te imzalanmış, 2018’de ise Trump yönetimi tarafından rafa kaldırılmış nükleer anlaşmayı canlandırma kararlılığı, Ortadoğu’ya bu alanda yeni şok dalgaları oluşturmaya başladı.

İsrail+BAE+Suudi Arabistan ittifakı, Joe Biden yönetiminin Avusturya’nın başkenti Viyana’da Tahran’la başlattığı nükleer görüşmeleri başlatmak için Washington’daki lobi şirketlerini devreye sokmuş durumdalar. Amerikan Kongresi’ndeki güçlü İsrail lobisi özellikle Cumhuriyetçi senatör ve temsilciler üzerinden çalışmalarını sürdürürken, BAE ve Suudi Arabistan da milyon dolarlık bütçelerle bu alanda İsrail’e destek veriyorlar.

Amerikan Kongresi’nin iki kanadında görev yapan Demokrat Partili dört siyasetçinin Kongre’ye sunduğu son karar tasarısı, Joe Biden yönetiminin bu çabalara karşı cevabı oldu.

Riyadh inked deals with Beijing in 2012 and 2017 for cooperation on a number of nuclear energy projects.

Senotu’nur Demokrat Partili üyeleri Ed Markey ile Jeff Merkley’in Senato’ya, yine Demokrat Partili iki Temsilci, Ted Lieu ile Joaquin Castro’nun da Temsilciler Meclisi’ne sundukları karar tasarısında Suudi Arabistan’ın nükleer silahlanma programının takibe alınması ve gerekli halde bu ülkeye karşı silah ambargosu uygulanması istendi.

SUUDİ ARABİSTAN ÇİN İLE BİRLİKTE ÇALIŞIYOR…

Karar tasarısında Suudi Arabistan’ın, Çin Halk Cumhuriyeti desteğinde sürdürdüğü nükleer silahlanma programına ilişkin Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA’nın geçtiğimiz ay yayınladığı rapora atıfta bulunuldu. Raporda, CIA’nın Suudi Arabistan topraklarında dünyaya duyurmadığı gizli bir nükleer tesis tespit ettiği ve bu tesiste Çinli uzmanların da çalıştığının belirlendiği duyurulmuştu.

Wall Street Journal, Suudi Arabistan’ın kuzeybatısındaki küçük yerleşim birimi Ula’da bulunan gizli bir nükleer tesiste Suudi ve Çinli uzmanların birlikte uranyum zenginleştirmesi çalışması yaptığını bildirmişti.

Bu rapordan hemen sonra bu kez Wall Street Journal gazetesinde Suudi Arabistan’ın kuzeybatısında bir başka nükleer tesisin daha tespit edildiği duyurulmuştu. The Guardian gazetesine adını açıklamak istemeyen bir Çinli uzman kaynak ise, Suudi Arabistan’ın şu anda elinde nükleer yakıt yapabilecek zenginleştirilmiş uranyum madeni bulunduğunu aktarmıştı.

Suudi Arabistan ile Çin Halk Cumhuriyeti, 2021 ve 2017 yıllarında nükleer işbirliği alanında iki anlaşma imzaladı, bu anlaşmalar çerçevesinde Çin, bu ülkede 2 nükleer santral inşa ediyor.

YAKIN TAKİP VE AMBARGO TALEBİ

Demokrat Partili senatör ve temsilciler tarafından hazırlanan karar tasarısında Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın kriterlerini aşan bir çalışma tespit edildiği an Suudi Arabistan’a silah ambargosu konulması talep edildi. Tasarıda, Füze Teknolojileri Merkezi Rejimi kuralları çerçevesinde, böyle bir durumda, söz konusu rejimin Bir Numaralı Maddesi doğrultusunda balistik füze, seyir füzesi ve 500 kiloyu aşan mühimmat taşıma kapasitesi olan insansız hava aracı sevkiyatının durdurulması da talep edildi.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, 2018’de yaptığı açıklamada, ülkesinin nükleer silah arayışında olmadığını söylemiş fakat, “İran’ın nükleer silah sahibi olması halinde derhal bu silahı edineceğimizi de söylemeliyim” demişti.