Haber-Analiz

İran’ın Washington’a saldırı planı doğrulandı

İran’ın Washington’a saldırı planı doğrulandı
  • YayınlandıMart 23, 2021

İran’ın Washington’daki Fort McNair askeri üssüne saldırı amaçlı planının Amerikan istihbaratı tarafından tespit edildiğine ilişkin iddia, Associat Press tarafından duyurulmuş, ABD Ulusal Güvenlik Başdanışmanı Jake Sullivan gelişmeyi doğruladı.

Amerikan yönetimi, İran’ın, Devrim Muhafızları eski Komutanı Kasım Süleymani’nin intikamı amacıyla, ABD’nin  başkenti Washington’daki bir Amerikan üssüne saldırı planlaması yapmasının çok sert tepkiye yol açacağını resmen duyurdu. Associated Press haberajansı, 2 Amerikalı istihbarat görevlisine dayandırdığı geçtiğimiz günlerdeki haberinde İran Devrim Muhafızları’nın geçtiğimiz ocak ayında Fort McNair askeri üssüne saldırmayı planladıklarının tespit edildiğini duyurmuştu…

Haberle ilgili bir süre sessiz kalan Amerikan yönetimi, İran’ı, en yetkili ağız olarak kabul edilen Ulusal Güvenlik Başdanışmanı Jake Sullivan’ın açıklamasıyla uyardı.

Iran said to have threatened 'USS Cole'-style attack against Washington's Fort  McNair
Fort McNair ABD’nin Washington yakınlarında Potomac nehri ile çevrili en eski üslerinden biri olarak biliniyor. Üssün konumu, nehir üzerinden muhtemel bir saldırıya açık olarak değerlendirliyor

Sullivan, “Başkan Biden, İran’ın Amerikalı bireyle, tesislere ve buradaki ve bölgedeki Amerikan çıkarlarına dönük tehditlerini çok ciddi bir sorun olarak ele almaktadır” dedi.

Sullivan, Amerikan yönetiminin İran’a dönük bütün güvenlik artırıcı önlemler almakta kararlı olduğunu da vurguladı.

ASSOCIATED PRESS HABERİNDEKİ İDDİALAR NEYDİ?

ABD istihbaratından iki üst düzey yetkili, İran’ın ABD’nin başkentinde bulunan Fort McNair Askeri Üssü’ne ve ABD Genelkurmay Başkan Yardımcısı’na tehditler savurduğunu söyledi.

DVIDS - Video - Gen. Joseph M. Martin, U.S. Army Vice Chief of Staff, gives  a shout-out for the U.S. Army Operational Test Command's 50th Birthday
ABD Genelkurmay Başkan Yardımcısı Joseph M.Martin İran’ın hedefindeki isimdi


İki yetkili, geçtiğimiz ocak ayında Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından ele geçirilen bilgilerin, İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun (DMO) Fort McNair Askeri Üssü’ne karşı “USS Cole tarzı yıkıcı saldırılar” düzenlemeyi düşündüğünü gösterdiğini söyledi.


Medyaya konuşma yetkileri olmadığı için kimliklerinin gizli tutulması şartıyla Associated Press (AP) haber ajansına konuşan iki yetkiliye göre ele geçirilen bilgiler, Genelkurmay Başkan Yardımcısı Joseph M. Martin’in ölümle tehdit edildiğini ve Fort McNair Askeri Üssü’ne sızılması ve gözetlenmesi için planlar yapıldığını ortaya çıkardı.

Iran's Revolutionary Guard threatened to attack Fort McNair in Washington  and kill US Army chief General Joseph Martin
İran’ın saldırı planının ortaya çıkmasından sonra Fort McNair çevresinde yeni bir güvenlik çemberi oluşturulması kararlaştırıldığı


Fort McNair, ABD’nin en eski askeri üslerinden biri sayılıyor ve Genelkurmay Başkan Yardımcısı Martin’in resmi ikametgahı da burada gözüküyor.


Bu tehditler, orduyu Fort McNair Askeri Üssü’nün etrafındaki güvenlik seviyesini artırmaya iten sebeplerden biriydi.


Ocak ayında önerilen takviyeleri tartışmak üzere sanal ortamda gerçekleştirilen bir toplantı sırasında Washington Askeri Bölge Komutanı Tümgeneral Omar Jones, üssünde yaşayan askeri komutanlara karşı “inandırıcı ve spesifik” tehditler olduğuna işaret etmişti. Bunun üzerine ordu kıyı şeridi boyunca devriyeleri artırmış, daha çok yasak bölge tabelaları dikmiş ve Washington Kanalı’nı gözetlemek için kameralar yerleştirmişti.


İki yetkili ele geçirilen bir konuşmanın, DMO’ya bağlı Kudüs Gücü üyeleri arasında geçtiğini ve konuşmada 2020 yılının Ocak ayında Bağdat’ta ABD tarafından gerçekleştirilen bir saldırıda hayatını kaybeden eski Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’nin intikamını almak için olası seçeneklerin masaya yatırıldığını söyledi.

Son Haber | Kudüs Gücü'nün yeni komutanı İsmail Kaani kimdir?
İran Devrim Muhafızları Kudis Gücü Komutanı İsmail Kaani


1 Ocak’ta Süleymani’nin ilk ölüm yıldönümü münasebetiyle düzenlenen törende konuşan Kudüs Gücü Komutanı İsmail Kaani, bu saldırının karşılığını verecek kişinin ABD’nin içinden çıkabileceğini söylemişti.


Bundan üç gün önce Kaani, ABD Başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, eski Savunma Bakanı Mark Esper, Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Başkanı ve Süleymani’nin öldürülmesinden sorumlu olan diğer kişileri hedef almakla tehdit etmişti.


Kaani o zaman Twitter hesabından yaptığı açıklamada “ABD Başkanı, CIA Başkanı, Savunma Bakanı, Dışişleri Bakanı ve Süleymani suikastına karışan diğer ABD’li yetkililere, Selman Rüşdi’nin gizli hayat tarzını öğrenmeleri gerektiği uyarısında bulunuyoruz. Zira İslam Cumhuriyeti, Süleymani’nin haksız yere dökülen kanının intikamını alacaktır” ifadelerini kullanmıştı.