Genel Uzay Çalışmaları

TÜRKİYE 2029’DA AYDA OLACAK…

TÜRKİYE 2029’DA AYDA OLACAK…
  • YayınlandıMart 12, 2022

TUAK Başkanı Yıldırım, Türkiye’nin ilk insansız uzay aracının milli imkanlarla 2029 yılında aya iniş yapmasının planlandığını belirtti ve “Uzayda olmayan bir milletin dünyada da büyük işler yapamayacağı bir çağdayız” dedi.

Türkiye Uzay Ajansı Kurumu Başkanı Hüseyin Yıldırım “Öyle bir noktaya doğru gidiyoruz ki artık uzayda olmadan dünyada önemli işler yapmak, büyük işler yapmak mümkün olmayacak. Bölgesel, dünyaya hitap etmeyen bazı şeyler devam edecektir. Eğer biz bununla yetineceksek ‘eh uzaya çıkmasak da olur’ diyebiliriz. Ama Türkiye bununla yetinemez. Türkiye mutlaka dünyada söz sahibi ülke olmak istiyorsa uzayda çok güçlü bir şekilde temsil edilmek zorundadır. Zaten bu maksatla Uzay Ajansı kuruldu. Bizim faaliyetimiz bunun üzerinedir” dedi.

Türkiye'nin Ay'a göndereceği insansız uzay aracı imalat aşamasında
TUAK Başkanı Hüseyin Türkmen, Türkiye’nin uzay çalışmalarındaki iddialarını anlattı…

Uzay teknolojilerinde 2’nci ligde yer alan Türkiye’yi birinci lige yükseltmek için çalıştıklarını anlatan Yıldırım, en önemli hedeflerinden bir tanesinin bölgesel bir konumlama sistemi oluşturmak olduğunu bildirdi. Bölgesel konumlama sisteminin Türkiye için önemli bir adım olacağının altını çizen Yıldırım, bu zor projeyi gerçekleştirmek için çalıştıklarını kardeş ve dost ülkelerle beraber bu sistemi kullanmayı hedeflediklerini söyledi.

‘AY PROGRAMI ÇOK MERAK EDİLDİ’

Türkiye Uzay Ajansı’nın ay programının çok merak edildiğini ve bir çok kişi tarafından doğru anlaşılmadığını vurgulayan Yıldırım, şunları söyledi:

“Ay programımız, yoğun bir şekilde çalıştığımız çok önemli bir program. Birçok kişi tarafından doğru anlaşılmamış, doğru anlaşılsın istiyorum. Aya insan göndereceğimizi zannedenler var. Böyle bir şey yok. Bizim insanlı uzay uçuşlarımız ilk 10 senelik programda mevcut değil, yapamayız. Çok zor bir iştir. İnsan işin içine girince çok zor bir iş. Belki ileriki 10 yıllık programlarda gündeme alınabilir. Dolayısıyla ay programımız insansız olacak ve sonuçta asıl hedef 2029 yılında aya bir yumuşak inişle bir gezen araç indirmek. Bilimsel veri toplayacak araç indirmek ve bu veriyi ülkemize ulaştırmak. Bu söylendiği kadar kolay değil, çok zor bir iş. Türkiye, gerçekten de bunu başardığı takdirde kendisini çok farklı bir yerde bulacağı bir iş. Zor işler uğraşarak deneyerek gerçekleşir.”