Genel

SAVAŞ ONU HATIRLATTI: MOLOTOF KOKTEYLİ…

SAVAŞ ONU HATIRLATTI: MOLOTOF KOKTEYLİ…
  • YayınlandıMart 17, 2022

Ukrayna’da binlerce sivil, Rusya’nın işgali sonrası askerlere destek olmak ve ülkelerini korumak için sokaklara çıktı. Kiev yönetimi halka silahlanma çağrısı yaptı. Ukrayna’da yetkililer şehirlerini savunmak isteyenlere silah veriyor ve molotof kokteyli hazırlamayı öğretiyor.

Molotof kokteyli, el yapımı yapımı bir patlayıcı. Bir şişenin içerisine yakıcı madde doldurup ağzına bez tıkanarak hazırlanıyor. Hazılık süreci sonrası yakılıyor ve fırlatılıyor.

Ukrayna Savunma Bakanlığı, sosyal medya üzerinden molotof kokteylinin Rus askeri araçlara karşı nasıl kullanılabileceğinin talimatlarını paylaştı.

Kolayca hazırlanan bu patlayıcı, ilk kez 1936-1939 yılları arasında İspanya İç Savaşı’nda kullanıldı.

Vyacheslav Mikhailovich Molotov

Ancak adını, 1939-1949 ve 1953-1956 yılları arasında Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı olan Vyaçeslav Mihayloviç Molotov’dan alıyor.

Molotov, 1939’da Nazi Almanyası ile Sovyetler Birliği arasında imzalanan “Saldırmazlık Paktı”, diğer adıyla Molotov-Ribbentrop Paktı’yla tanınıyor.

İki taraf arasında imzalanan bu paktın içinde Nazi yönetiminin 1945’teki yenilgisine kadar gizli kalan bir protokol vardı.

Bu protokol, Almanya’nın Polonya’yı işgalinin ardından iki tarafın Doğu Avrupa, Baltık ülkeleri ve Finlandiya’yı etki alanlarına almalarını öngörüyordu.

1 Eylül 1939’da Almanya, Sovyetler Birliği ile anlaşma içinde olduğunu bilerek Polonya’yı işgal etti. İngiltere ve Fransa, bunu üzerine Almanya’ya savaş ilan etti ve İkinci Dünya Savaşı başladı. Birkaç gün sonya Sovetler Birliği de Polonya’ya askerî harekât düzenledi.

Kasım ayında Sovyetler Finlandiya’yı istila etti ve “Kış Savaşı” diye anılan savaş başladı.

Molotof kokteyli ise bu savaş sırasında ortaya çıktı.

Savaş döneminde dışişleri bakanı olan Molotov, Sovyet radyosunda Birliği’in Finlandiya’yı bombalamadığını, aksine açlık çeken Finlandiyalılara uçaklarla yiyecek gönderdiğini savundu.

Finlandiyalılar bunun üzerine Sovyetlerin ülkelerine karşı kullandığı misket bombasına “Molotov’un ekmek sepeti” lakabını taktılar.

Finlandiyalılar aynı alaycı tavırla, hazırladıkları ve Sovyet ordusunun zırhlı araçlarına karşı kullandıkları ev yapımı bombaya “ekmeğin” yanındaki “içecek” olması nedeniyle “molotof kokteyli” ismini verdi.

Molotof kokteyli: İlk nerede kullanıldı, adını kimden alıyor? - BBC News  Türkçe

Molotof kokteyli şimdi de Ukrayna’da halkın Rus birliklerine karşı direnişi ile tekrar gündemde.