Genel

RUSYA’NIN “SLAV BİRLİĞİ” HAYALİNİ SONLANDIRAN FOTOĞRAF…

RUSYA’NIN “SLAV BİRLİĞİ” HAYALİNİ SONLANDIRAN FOTOĞRAF…
  • YayınlandıMart 16, 2022

Rusya, Slav ulusları kültür dairesinden olan Ukrayna’ya saldırarak, Çarlık döneminden bu yana ayakta tuttuğu SLAV BİRLİĞİ hayalini de çökertti mi? Üç Slav ülkenin başbakanının son Kiev ziyareti, Moskova için sonun başlangıcıydı…

Polonya, Slovenya ve Çekya başbakanları, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile görüşmek üzere Kiev’e gitti.

Siyasetçiler, Ukrayna’ya destek olmak için Polonya’dan Kiev’e zorlu ve riskli bir tren yolculuğu gerçekleştirdi.

Mateusz Morawiecki (Polonya), Petr Fiala (Çekya) Janes Janza (Slovenya)’nın Avrupa Birliği’ni temsilen değil, kendi uluslarının Ukrayna politikasını sergilemek için Kiev’e çok riskli bir seyahat yaptıkları açıklandı. Bir yetkili, “Üç lider Avrupa’nın vekilliğini yapmıyorlardı. Versailles-Paris’te gerçekleşen son AB zirvesinde diğer liderlere bu tür bir ortak seyahat yapacaklarını söylemekle yetinmişlerdi” dedi.

Polonya Başbakanlık Kaynakları ise, “Riskli bir oyluculuktu. Ruslar’ın bilgisi vardı, bilgi verdik. Tren tercih edildi çünkü Polonya hava kuvvetlerine ait bir nakliye uçağıyla gidilmesinin Rusları kışkırtacağı düşünüldü.

Polish, Czech, Slovenian leaders in defiant Ukraine war zone trip | South  China Morning Post

Polonya, Çek ve Sloven liderlerin Varşova’dan başlayan zorlu tren yolculuğun aPolonya iktidar partisinin liderinin de katıldığı dikkat çekti.

PATLAMA SESLERİ ALTINDA TOPLANTI

Liderler, yaptıkları açıklamalarda Ukrayna’nın yalnız olmadığını ve ülkenin direnişine destek verdiklerini belirttiler.

Petr Fiala’nın, “Bugün buraya zorlu bir yolculuk sonucunda geldik, amacımız kahraman Ukrayna halkının yalnız olmadığını bütün dünyaya ve saldırıyı gerçekleştirenlere göstermektir” sözleri dikkat çekiciydi.

Mateusz Morawiecki şöyle konuştu: “Cesur duruşunuzu takdirle karşılıyoruz. Burada aynı zamanda bizim hayatlarımız için de savaştığınızın bilincindeyiz. Biliniz ki, sizinle aynı cephedeyiz.”

Janas Janza’nın Ukrayna’nın yaşadığı saldırının cevapsız kalması halinde vahim sonuçlar olacağını vurgulayarak, “Ukrayna’nın düşmesi, Avrupa için yeni ve zorlu bir dönem demektir. Burada yaşanılacak bir teslimiyet, Avrupa’nın teslimiyeti ve aşağılanmasıdır” demesi önemliydi.

Ukrayna lideri Zelenskiy’nin üç Slav lidere teşekkür ettiği ve Rusya’nın saldırısıyla ilgili geniş bilgi aktardığı gözlendi…

Liderlerin toplantısı sırasında Kiev’de gerçekleşen patlama sesleri duyuldu.

“SLAV BİRLİĞİ” HAYALLERİNİN SONU…

Avrupa siyasi coğrafyasında SLAV kökenli 13 devlet bulunuyor

Polonya, Çekya, Slovakya BATI SLAVLAR, Rusya, Belarus,Ukrayna DOĞU SLAVLAR ve Hırvatistan, Bosna-Hersek, Sırbistan, Bulgaristan, Makedonya, Karadag ve Slovenya da GÜNEY SLAVLAR olarak adlandırılıyor.

Slav devletlerinin geleneksel olarak en güçlü kimliği taşıyanı Rusya, Çarlık Rusyası dönemlerinden günümüze kadar uzanan süreçte, “milliyetçilik” kavramını, Rusya liderliğinde oluşacak bir SLAV BİRLİĞİ düşüncesine dayandırdı.

Rus Ortodoks Kilisesi’nin diğer Slav Ortodoks kiliseleri üzerindeki hakimiyetiyle desteklediği bu düşünce, esas olarak, 2014 yılında Rusya ile Ukrayna arasında patlak veren ve o sırada 13.200 kişinin ölümüne neden olan Birinci Ukrayna Savaşı ile ağır darbe yemişti.

Avrupa’nın üç Slav liderinin Rusya işgaline karşı direnen Ukrayna’nın başkentine kadar giderek desteklerini bildirmeleri, aslında üç Slav ülkesi dışındaki tüm SLAV ULUSUNUN Rusya’ya karşı birleştiği anlamına geliyor.

Rusya şu anda Belarus ile “birlik devleti” kurumsallaşması içinde ve sadece bir tek Slav ülkesi SIRBİSTAN tarafından desteklenen kimlik taşıyor…