Genel

MISIR’LA İLK RESMİ TEMAS…

MISIR’LA İLK RESMİ TEMAS…
  • YayınlandıNisan 10, 2021

Mısır’ın seçimle iş başına gelmiş ilk ve günümüz için son Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi deviren Temmuz 2013 Darbesi’nden bu yana kesilen Türkiye-Mısır ilişkisi, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun bir telefonuyla yeniden başladı.

Çavuşoğlu, Mısır’lı mevkidaşı Semih Şükrü ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmenin başlamakta olan Ramazan ayı nedeniyle yapılan bir nezaket görüşmesi olduğu belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2013’te binlerce Mısırlı’nın meydanlarda demokrasi için gösteri yaparken katledilmesiyle gerçekleşen darbe sonrasında Mursi ve büyük baskı gören Müslüman Kardeşler’in yönetim kadrolarına geniş destek vermişti.

Turkish-Egyptian Reconciliation: Statements and Responses
Artık yumuşama ve görüşme zamanı mı?

Son dönemde, Türkiye’nin Doğu Akdeniz politikası çerçevesinde Mısır’la yeniden temas kurma gayreti içinde olduğu biliniyordu, bu çerçevede, Türkiye’den yayın yapan Mısırlı üç muhalif televizyon kanalına da diktatör Sisi’ye karşı yayınlarını yumuşatmalarının telkin edildiği de kaydedilmişti.

Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükrü, daha önceki açıklamalarında Türkiye-Mısır ilişkisinin ancak, Türkiye’nin Müslüman Kardeşleri desteklemekten vaz geçmesi halinde düzelebileceğini duyurmuştu…