Genel

“KOLTUK KRİZİ” uyku kaçırdı…

“KOLTUK KRİZİ” uyku kaçırdı…
  • YayınlandıNisan 10, 2021

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, bu hafta gerçekleşen Ankara ziyareti sırasında yaşanan koltuk krizinden ötürü yaşadığı utanç nedeniyle uykusuz geceler geçirdiğini söyledi.

Michel, Alman Handelsblatt gazetesine verdiği demeçte, Avrupa Komisyonu’nun ilk kadın başkanı Ursula von der Leyen’le birlikte gerçekleştirdikleri Türkiye ziyaretindeki oturma düzeniyle ilgili konuştu.

Reuters’ın haberine göre AB Konseyi Başkanı Charles Michel, “Geceleri uyuyamadığım gerçeğini gizlemiyorum. Zira o sahneler kafamda tekrar canlanmaya devam ediyor.” dedi.

Ayrıca Michel, “Eğer mümkün olsa geri dönüp o durumu düzeltirdim.” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, ile Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, 6 Nisan’da Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la bir görüşme gerçekleştirmişti.

Ancak görüşme sırasında uygulanan protokol düzeninde Ursula von der Leyen’e Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanında yer gösterilmemesi nedeniyle bu durum eleştirilmişti.

Yaşanan krizle ilgili çok sayıda sosyal medya kullanıcısı Charles Michel’e tepki göstermiş ve centilmenlik hatırlatmasında bulunmuştu.

Yaşanılan görüntüyle ilgili olarak önyargı ile Türkiye’yi suçlayan Avrupalı yayın organlarında ise, sorunun Avrupa Birliği heyeti içindeki çekişmeden kaynaklandığına ilişkin görüşler ağırlık kazanıyor.

Avrupalı kaynaklar, Türkiye’nin bu konuda bir kabahitinin bulunmadığını, Michel’in kariyer mücadelesinden ve Von der Leyen’i dışlama gayretinden kaynaklandığını ifade ediyorlar.