Genel

İncirlik çalışıyor, ABD Büyükelçisi tehdit ediyor!..

İncirlik çalışıyor, ABD Büyükelçisi tehdit ediyor!..
  • YayınlandıMart 20, 2021

Amerika Birleşik Devletleri’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield, önceki gün, bir grup Türk gazetecisini topladı ve Türkiye’yi açıkça tehdit etti. Tehdide medya ve Ankara’dan hak ettiği cevap gelmedi…

ABD Büyükelçisi David Satterfield’in S-400’ler üzerinden açık tehdidi, HDP kapatma davasın üzerinden iç politikaya dönük müdahalesi, nedense, siyasetin bütün kanatlarında ve medyada olmamış gibi (özür, büyükelçinin toplantısına çağrılanların yayın organlarında  genelde “adamı böyle köşeye sıkıştırırlar” tarzında verildi) davranılıyor…

Büyükelçinin tehdit yüklü açıklamalarına Dışişleri ve Milli Savunma Bakanlıkları’ndan da açıklama gelmedi.

ABD Büyükelçisi Satterfield: Tek çözüm Türkiye’nin S-400’leri elden çıkarması; Rusya ile yeni bir askeri ticaret anlaşmasına ABD’nin tepkisi ağır olur!

Toplantıya temsilcisinin katıldığını özellikle belirten muhalif yayın organı T24’ün haberinde açıklama bakın, şöyle verildi:

Satterfield, ülkesinde ocak ayında kabul edilen Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’na (NDAA) dikkat çekerek ABD yönetiminin artık bu konuda Kongre’ye karşı yeni yükümlülükleri olduğunu hatırlattı. Satterfield’in işaret ettiği yasadaki düzenlemeler arasında, S-400’leri envanterinde bulundurduğu sürece Türkiye’ye yaptırım uygulanması da yer alıyor.Satterfield, S-400 krizi için “Bu çetfefilli veya kurnaz bir şekilde çözülebilecek bir sorun değil” dedi ve krizin ancak Türkiye’nin S-400’leri elden çıkarmasıyla çözüme ulaşabileceğini, bu yüzden temasların bu seçeneğe odaklanması gerektiğini vurguladı.Artık F-35’ler ile S-400’lerin uyumlu olup olmamasının bir tartışma konusu olamayacağını dile getiren ve Trump hükûmetinin aralık ayında uyguladığı CAATSA yaptırımlarını hatırlatan Satterfield “Yaptırımlar Türkiye’nin elinde S-400 olduğu için uygulandı, uyumlu olup olmadığından değil. Kongre yasada bunu açıkça tanımladı, bunun çözülmesini istedi” görüşünü dile getirdi.Satterfield, Türkiye’nin F-35’lerin ortak üretim programına tekrar alınması ve potansiyel olarak Patriot hava savunma sistemi almasının S-400’leri elden çıkarılması şartıyla tekrar konuşulabileceğini kaydetti. Satterfield, bu konuların tartışılabilmesi için ‘Kongre’ye Türkiye’nin elinde S-400 olmadığını kanıtlamak zorunda olduklarını’ dile getirdi.

  • TÜRK-RUS İLİŞKİSİNE AÇIK TEHDİT…
Satterfield'dan S-400 yorumu: Türkiye vazgeçmeli haberi - FinansGündem.com

Türkiye’nin Rusya ile yeni bir askeri-ticari işlem yapmasının ağır sonuçları olacağını da dile getiren Satterfield “Yeni bir ticari işlemde verilecek cevap CAATSA yaptırımlarından daha ciddi olur” dedi. Satterfield, “ABD’de yürütmenin buna vereceği tepki sert olur. Eğer yürütme bu yönde karar almazsa Kongre’nin vetolanamayacak bir çoğunlukla karşılık verilmesini talep edeceğinden eminim” değerlendirmesinde bulundu.
Satterfield, Washington’ın bu duruşunun Türkiye’ye özel olmadığını, herhangi bir ülkenin Rusya’yla askeri ticaret yapmasına da aynı karşılığın verileceğini ifade etti.

  • PKK İTTİFAKININ HESABINI VERMEDEN İÇ POLİTİKAYA MÜDAHALE…

Bitmedi…

Belli ki, toplantıya katılan meslektaşlar sormamışlar, çünkü büyükelçiden Türk-Amerikan ilişkisini “asıl zehirleyen” konudan tek satır laf yok: ABD-PKK İTTİFAKI…

ABD Büyükelçisi Satterfield, HDP'yi ziyaret etti
Büyükelçi Satterfield 20 Aralık 2019’da HDP’yi ziyaret ederek Pervin Buldan ve Sezai Temelli ile bir araya gelmişti.

Ama toplantıyla ilgili haberin bir bölümü de Büyükelçi’nin doğrudan TÜRK İÇ POLİTİKASINA MÜDAHALE KİMLİĞİ TAŞIYAN yaklaşımlarını sergiliyor:

“Ankara’nın LGBT karşıtı açıklamalarının, üç yıldan uzun süredir tutuklu bulunan Osman Kavala konusunda AİHM kararına uyulmamasının ve HDP’nin kapatılması için başlatılan sürecin ABD ve AB başkentlerinde olumsuz değerlendirildiğini ifade eden Satterfield, bu hamlelerin “siyasi hedeflere ulaşmak için baskı ve temel özürlüklere karşı atılan hedefler olduğu konusunda endişe yarattığını” söyledi.Satterfield, ABD’nin bu konularda “dikkatli ve düşünceli” bir şekilde açıklamalarına devam edeceğini bildirdi.”

  • BÜYÜKELÇİ’NİN UFKU GENİŞ, MERKEZ BANKASI’NI DA YÖNETİYOR…

Haber yayınlandığı gün, çok dikkat çekmeyen bir detay, aslında Büyükelçi’nin Merkez Bankası yönetiminde muhtemel bir değişimin bilgisini aldığını da gösteriyor. Haberdeki bu detay, Naci Ağbal’ın görevden alınmasıyla anlam kazandı:

“Satterfield, “Türkiye’de ekonomiyle ilgili kritik problemlerle ilgilenilmesi bizi memnun etti” dedi, ancak “Türkiye’deki ekonomik problemler bir anda ortaya çıkmadı. Bir çeyrekte alınan önlemlerle düzelmeyecekler” değerlendirmesini yaptı.“Merkez Bankası’nın kesintisiz olarak bağımsız olduğunu göstermesi gerekecek” diyen Satterfield, kararların şeffaf bir şekilde alınmasının önemini vurguladı: “Eğer öngörülebilir, şeffaf ve güvenilir bir şekilde işlemesine izin verilirse Türkiye ekonomisinin hala çok güçlü olduğuna inanıyoruz.  Alternatifi ise yatırımcılar için çekici olmaz.” 

  • PKK İTTİFAKININ HESABINI VERMEDEN TEHDİT…

Büyükelçi Satterfield ile buluşmaya çağrılmış gazetecilerin ABD-PKK ittifakına ilişkin soru sormadıkları, ilgili haberlerde bu konuda hiçbir açıklamanın yer almamasında kaynaklanıyor.

Bir NATO ülkesi olarak ABD’nin;

  1. Türkiye’ye dönük yıllardır süren silah ambargosunu, S-400 bahanesiyle kalıcı yaptırıma döndürmesi
  2. Türkiye’nin ana güvenlik sorunu olan PKK ile Irak-Suriye hattında sürdürdüğü askeri, FETÖ ile de kaçaklar ve Pensilvanya’daki ele başı üzerinden sürdürdüğü siyasi ittifak hakkında hiçbir açıklama yapmaması da dikkat çekti…