Genel

GÖZLER MERSİN’DE… KOKAİN KİME GİDİYORDU?

GÖZLER MERSİN’DE… KOKAİN KİME GİDİYORDU?
  • YayınlandıMayıs 10, 2021

Orta Amerika ülkesi Panama’da yapılan bir narkotik operasyonunda, son durağı Türkiye’nin Mersin Limanı olan gemide muz yüklü bir konteyner içerisinde 616 paket kokain ele geçirildi.

Yapılan resmi açıklamada uyuşturucu yüklü geminin çarşamba günü Puerto Bolivar’dan ayrılarak aktarma noktası olan Panama’nın PSA Limanı’na geldiği, buradan da doğrudan Mersin Limanı’na gideceği kaydedildi.

Ancak Ulusal Havacılık Servisi’nin (SENAN) ulaştığı istihbarat bilgileri doğrultusunda, söz konusu gemi PSA Limanı’na geldiği zaman narkotik köpekleriyle arama yapıldı. Operasyonda muz kutuları içerisinde plastik poşet ve bantlarla sarmalanmış 3616 paket kokain ele geçirildi. Olay Panama ve İspanyol basınında da yer alırken, SENAN, Twitter hesabından kokain paketlerinin fotoğraflarını paylaştı.

Panamalı Narkotik Savcısı Ricardo de la Torre, ülkedeki limanlarda uyuşturucu madde kaçakçılığının çok yaygın olarak yapıldığını, tacirlerin çoğunlukla yasa dışı maddeleri konteynerler içerisindeki ürünlerin arasına saklamaya çalıştığını kaydetti.

Panama limanlarında yapılan narkotik operasyonlarında 2021’nin ilk 6 ayı içerisinde toplamda 40 tonu aşkın uyuşturucu madde ele geçirildi. Bu maddelerin yüzde 61’ini kokain ve yüzde 21’ini ise esrar maddesi oluşturdu. 2020 yılında yürütülen operayonlardaysa 84 tonu aşkın uyuşturucu madde ele geçirilmişti.

Panama’daki limanlardan çıkan uyuşturucu maddelerin en büyük pazarı Kuzey Amerika ülkeleri. Panamalı yetkililer her sene Kolombiya, Kosta Rika ve ABD istihbaratıyla yaptığı işbirlikleri sayesinde düzenledikleri operasyonların yüzde 91’inde uyuşturucu maddeye rastlıyor.

KOKAİNLER KİME TESLİM EDİLECEKTİ?

Panama’dan yapılan açıklama sonrası, dikkatler Mersin limanına döndü. Yapılan açıklamaya göre, kokainin “muz ithalatçısı” görünümündeki bir şirkete yönlendirildiği biliniyor, bununla birlikte, açıklamanın üzerinden dört gün geçmiş olmasına rağmen, Mersin limanı zeminli her hangi bir uyuşturucu operasyonu haberi alınmadı.