Doğu Akdeniz / Kıbrıs Genel Haber-Analiz

Adım adım, “İDLİB SAVAŞI”na doğru…

Adım adım, “İDLİB SAVAŞI”na doğru…
  • YayınlandıMart 7, 2021

Şubat 2020’de kanlı çatışmalara ve Türkiye’nin çok sayıda şehit vermesine sahne olan İdlib, Mart 2020’deki Türk-Rus Ateşkes Anlaşması ile yeni bir çatışmasızlık statüsü kazanmıştı, ama son günlerdeki gelişmeler bölgenin yine büyük bir çatışmaya hazırlandığını gösteriyor.

Rusya’ya ait Akdeniz’deki savaş gemileri ve İdlib’in güneyinde konuşlandırılmış karadan karaya füze sistemlerinin Halep’in Türkiye’nin kontrolündeki bölgesinde petrol depolama alanını vurması, 2020 Mart ayında Kremlin’de sağlanan İdlib ateşkesinin fiilen sonlanması anlamına mı geliyor?

4 kişinin ölümün 24 kişinin de yaralanmasına neden olan ve 30’dan fazla petro tankerinde çıkan yangının söndürülmesinde yaşanılan büyük yangından sonra üzerinde durulan soru bu….

Bölgedeki kaynaklar, son dönemde Rus ve rejim güçleriyle Türk ve muhalefet güçlerinin karşılıklı bombardımanına sahne olan bölgenin yeniden büyük çatışma alanına dönebileceğini belirtiyorlar.

REJİM+RUSYA HAREKAT HAZIRLIĞINDA

Bölgede gerginliği, son bir hafta içinde Rusya ve rejime ait savaş uçaklarının İdlib semalarında artan istihbarat amaçlı uçuşları tırmandırdı. Türk-Rus anlaşmasından bu yana İdlib, hava saldırısına sahne olmuyordu. Bu istihbarat amaçlı uçuşlarla birlikte, uzun bir aradan sonra Rus savaş uçaklarının İdlib’in kuzeyindeki Marat Mesrin’e hava saldırısı düzenlemesi bölgedeki alarm seviyesinin yükselmesine neden oldu.

İdlib’in güney sınırında Dana’ya ve Kefir Nebir ile Merat el Numan’a büyük yığınak yapan rejim ve Rus güçleri aynı zamanda, Ariha, El-Ruveyha. Kansafra bölgelerine ağır bombardıman gerçekleştirdiği izlendi.

TÜRKİYE’DEN BÜYÜK YIĞINAK

Turkish reinforcements inside the de-escalation zones

Bu gelişmeler çerçevesinde rejim ve İran kara gücünün tekrar bölgeye saldırısını önlemek için zaten İdlib toprağına güçlü bir askeri yığınak yapmış olan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Zaviye Dağı’ndaki gücünü artırmak maksatlı yeni bir büyük sevkiyat gerçekleştirdiği görüldü.

Bölge kaynaklarının “TÜRKİYE RUSYA’YA NET MESAJ VERİYOR” yorumuna yol açan bu sevkiyattan sonra Türk füze bataryaları rejim ve İran güçlerinin bulunduğu Serakip kenti çevresini hedef aldı. Muhalefet de özellikle Dana bölgesindeki rejim güçlerini vurmayı sürdürüyor…

PKK/YPG PLANINA BARZANİ’DEN NET DURUŞ…

Suriye’deki ABD+PKK ittifakı açısından darbe kimliği taşıyan gelişme ise, Türkiye desteğindeki Suriye Ulusal Konseyi delegasyonunun Nasir el-Hariri başkanlığında Kuzey Irak Kürt Otonom Yönetimi’ne yaptığı ziyaret oldu.

Dêrik people: Barzani's reception of al-Hariri affirms denying Kurds'  rights - ANHA | HAWARNEWS | English

Konsey Başkanı Nasır el-Hariri’nin Kürdistan Demokrat Partisi Başkanı ve eski Başkanı Mesud Barzani tarafından kabul edilmesi, PKK-YPG yayın organlarında tepkiyle karşılandı.

Söz konusu yayın organları, Suriye’deki Kürt nüfusun, Türkiye’nin Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekatları sonrasında göç etmek zorunda kaldığını ileri sürerek, Türkiye yanlısı bu delegasyonun Erbil’de üç günlük ziyaret yapıp, toplantılar gerçekleştirmesine karşı çıktılar.

PKK-YPG kanadından yapılan açıklamalarda da Amerika’nın bölge planlaması çerçevesinde yürütelen YPG-ENKS (Barzani yanlısı Suriye Kürt hareketi) arasındaki görüşmelerin de kesildiğini duyurdular.

Barzani yönetimi, Amerikan yönetiminin Suriye’nin kuzeyi ile birlikte Irak’ın kuzeyinde de PKK-YPG unsurlarını öne çıkartan