Genel

ABD emperyalizmi “katliamcısını” affetti…

ABD emperyalizmi “katliamcısını” affetti…
  • YayınlandıAralık 24, 2020

ABD Başkanı Trump Beyazsaray’daki son ayında, Irak’ta katliam yapmış 4 Blackwater paralı askerini affetti… Bu Amerikan emperyalizminin Irak ve Afganistan’daki katliamları ört-bas etmekte kararlı olduğunu bir kez daha gösterdi…

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, iş başına geldiği günden bu yana yakın ilgi gösterdiği 4 Amerikalı katliamcıyı affetti. George W.Bush döneminde Amerikan ordusuna paralel olarak özellikle “işgal bölgelerinde” görevlendirmek üzere kurulmuş paralı çete Blackwater’ın dört katliamcısı öldürdükleri masum insanların hesabını vermeden yaşamlarını sürdürecekler.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 18752bc7-cc1e-4877-b3b4-9a6d764b6e75
Blackqater katillerinden Nicholas Slatten 2007 Nasır Meydanı katliamı nedeniyle ömür boyu hapse mahküm edilen dört kişiden biriydi, Trump tarafından affedildi.

Söz konusu dört kişi, Bağdat’ın Nisur Meydanı’nda masum insanları öldürme suçlamasıyla yargılanmış ve mahkum edilmişlerdi. Amerikan sol kanat kanaat önderleri, Trump’ın almış olduğu kararın yalnız ülkenin sınırlarının dışındaki katliamlarının yolunu açmasını değil ülke içindeki faşist personelden oluşan polis teşkilatının da doğrudan Amerikan vatandaşlarına dönük katliamlarının da yolunu açtığını savundular.

Trump’ın kabinesinde Eğitim Bakanı olarak görev yapan Betsy Davos Blackwater denilen katil şebekesinin kurucusu Erik Prince’in kız kardeşi. Erik Prince katliamları ile tanınan Blackwater’ı kapattıktan sonra Trump’ın damadı Jared Kushner’in yakın arkadaşı BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed’in askeri danışmanı oldu ve çoğunluğu Latin Amerikalılardan oluşan bir paralı asker ordusunu zengin Körfez ülkesi için kurdu. Söz konusu paralı asker ordusu BAE’nin İsrail ile işbirliği içindeki politikaları doğrultusunda Libya ve Yemen’de görevlendiriliyor.

Takvimlerin 16 Eylül 2007’i gösterdiği gün, Bağdat’ın “Yeşil Bölge” olarak adlandırılan yüksek güvenlikli bölgesinde dönemin Amerikalı yetkililerini korumakla görevli bir grup Blackwater paralı askeri bulundukları bölgeyi terk edip, Nisur Meydanı’na ağır silahlarla girmiş, önce trafiği durduktan sonra saat 09.00 sıralarında işlerine gitmekte olan masum sivilleri makineli tüfekler ile taramış, el bombaları atmışlardı.

Resmi soruşturmada, 14 sivilin öldürüldüğü, 17’sinin de yaralandığı belirlenmişti. Katliamın CIA’den değil FBI’dan gelen baskı üzerine soruşturulup sorumlu dört kişinin yargılanması da dikkat çekmişti…