Ekonomi

TÜRKİYE GELİR EŞİTSİZLİĞİNDE ŞAMPİYON OLDU!..

TÜRKİYE GELİR EŞİTSİZLİĞİNDE ŞAMPİYON OLDU!..
  • YayınlandıHaziran 17, 2021

Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması verilerini yayınlayan TÜİK’e göre gelir eşitsizliği 11 yılın en kötü seviyesinde. Uzmanlar, Türkiye’nin gelir eşitsizliğinde Şampiyonlar Ligi’ne terfi ettiğini söylüyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2019 yılını referans alınarak hazırlanan Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması 2020 yılı sonuçlarını yayınladı. Araştırma sonuçlarına göre Gini katsayısı bir önceki yıla göre 0,015 puan artış ile 0,410 olarak tahmin edildi. Gelir dağılımı eşitsizliği ölçütlerinden olan Gini katsayısı, sıfıra yaklaştıkça gelir dağılımında eşitliği, bire yaklaştıkça gelir dağılımında bozulmayı ifade ediyor.

Peki, gelirde eşitsizliğinin önüne nasıl geçilebilir? Uzmanlar vergi ve enflasyonu işaret ediyor.

“Türkiye gelir eşitsizliğinde Şampiyonlar Ligi’ne terfi etti”

Türkiye çocuk yoksulluk oranında Avrupa lideri | Kazete: Özgür Kadının Sesi

Türkiye’de 0,44 olan Gini katsayısı 2005 yılında 0,38’e kadar düşmüştü. 2006 yılında yeniden yükselen oran 2014 ve 2015 dışında 0,40’ın üzerinde yer aldı.

Göstergelerin “Türkiye’deki gelir dağılımındaki bozulmanın, eşitsizliğin giderek kalıcılaştığına” işaret ettiğini belirten araştırmacı-yazar Prof. Dr. Oğuz Işık, Türkiye’nin “yüksek düzey eşitsizliği olan ülkeler arasına katıldığına” değindi; “Gelir eşitsizliği kalıcı anlamda Şampiyonlar Ligi’ne terfi etti diyebiliriz” ifadesini kullandı. Işık, gelir dağılımı bakımından “2009 krizi öncesine dönüldüğünü” de kaydetti. 2000 yılı sonrasına işaret eden Prof. Işık, “ekonominin yavaşladığı ya da düşüşe geçtiği zamanlarda gelir dağılımının bozulduğunu” belirtti.

Dünya Gazetesi yazarı Özcan Kadıoğlu da “gelir dağılımında başarılı olunmadığını” vurguladı.

“Son zamanlarda ne kadar ekonomide şunu yaptık, bunu yaptık şöyle geliştik desek de maalesef gelir dağılımında bunu sağlayamadık” diyen Kadıoğlu, “16 milyon kişi toplam gelirin yüzde 48’ine yakın gelir almış oluyor. Bu 15 yıldır hemen hemen hiç değişmedi. Buradan şu sonucu çıkarabiliriz; vatandaşın refahında ya da daha iyi yaşamasında bir arpa boyu bile yol alamadık” ifadelerini kullandı.

Yüksek gelirlinin payı arttı, düşük gelirlinin düştü

Araştırma sonuçlarına göre; en yüksek eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert gelirine sahip yüzde 20’lik grubun toplam gelirden aldığı pay, bir önceki yıla göre 1,2 puan artarak yüzde 47,5’e yükseldi. En düşük gelire sahip yüzde 20’lik grubun aldığı pay ise 0,3 puan azalarak yüzde 5,9’a düştü.

Yaşam koşullarıyla ilgili de bilgiler veren TÜİK araştırmasında grupların ihtiyaçlarını karşılayıp karşılayamadıklarına da değinildi.

Hanehalkının toplam gelirinde de Türk Lirası cinsinden artış yaşandı. Yıllık ortalama gelir, yüzde 15,8 artarak 69 bin 349 liraya yükselirken, en yüksek yıllık ortalama esas iş geliri 63 bin 85 TL ile yükseköğretim mezunlarının oldu.