Ekonomi

PUTİN’E YAKIN “OLİGARK”TAN TÜRKİYE’YE YATIRIM…

PUTİN’E YAKIN “OLİGARK”TAN TÜRKİYE’YE YATIRIM…
  • YayınlandıNisan 24, 2021

Ankara-Moskova arasında siyasi gerilim ekonomide turizmle kendini göstermeye başlarken, Türkiye’deki en önemli Rus yatırımı Magnitogorsk Iron & Steel Works (MMK), uzun süredir durdurduğu sıcak haddelenmiş çelik üretimini tekrar hayata geçiriyor.

2012’de sıcak haddelenmiş çelik üretimi pazardaki arz fazlası nedeniyle üretimi durduran şirket, 2018’de de ikinci kez planlarını ertelemişti. 3 yıl önceki ertelemede ise iki ülke arasındaki sorunlar, İran yaptırımları ve ticaret savaşı süreci etkili olmuştu. Yeni devreye alınacak olan tesis eylül ayında üretime başlayacak. Bu tesiste ise hedef 2 milyon ton olarak belirlendi. MMK’nın CEO’su Pavel Shilyaev üretim kararını açıklayan isim oldu.

sıcak hadde çelik sac

Shilyaev, “Üretim ile ilgili hazırlık çalışmalarına başladık” dedi. Türkiye’de iki farklı şehirde tesisi bulunan MMK Metalurji, 750 bin tonluk bir soğuk haddeleme tesisi, 900 bin tonluk bir galvanizleme hattı ve 400 bin tonluk bir renkli kaplama hattı bulunuyor. İSO 500 listesinde Türkiye’nin en büyük 62’nci şirketi olan MMK’nın Türkiye’de bin 163 çalışanı, 3 milyar liralık cirosu var.

PUTİN’E DE YAKIN BİR İSİM…

Rashnikov – The database “PUTIN'S LIST”

MMK’nın küresel cirosu ise 8 milyar dolar. Dünyanın 30 büyük çelik şirketinden biri olan MMK’nın başında ise 13.1 milyar dolarlık kişisel servete sahip Viktor Filippovich Rashnikov var. Putin’e yakınlığı ile bilinen Viktor Filippovich Rashnikov, dünyanın en büyük yatlarından biri olan Ocean Victory’nin de sahibi. MMK’nın 9 yılın ardından üretime başlama kararında ise fiyat artışları var. Türkiye ve dünyada sıcak rulo fiyatları istikrarlı bir şekilde yükseliyor.