Ekonomi

MERKEZ, FAİZİ ARTIRACAK MI?

MERKEZ, FAİZİ ARTIRACAK MI?
  • YayınlandıMart 15, 2022

Reuters anketine göre, piyasanın beklentisi, faizin sabit kalacağı yönünde. Ekonominin enflasyon baskısı altında kalması, faiz artırımı tartışmalarını da gündeme getiriyor.

Merkez Bankası (MB) politika faizini son olarak aralıktaki toplantıda 100 baz puan daha indirmiş ve yüzde 14’e çekmişti.

 Son yıllarda Merkez Bankası ve ekonomi yönetiminde sık sık değişikliğe gidilmesi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın düşük faiz istemi ve ihracatla cari dengede fazla verilmesini öngören ekonomik planına yönelik endişeler sebebiyle 2021’de TL’nin dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 44 seviyesindeydi.

 ‘Kur korumalı mevduat’la (KKM)  durdurulan döviz, Rusya-Ukrayna savaşının ardından hareketlenmişti. Savaş, Merkez Bankası’nın politika faizini artırabileceği beklentisini yaratmıştı.

 MB Para Politikası Kurulu faiz kararını 17 Mart saat 14:00’te açıklayacak.

 Diken’in aktardığına göre, Reuters anketine katılan 18 kurumun tümü PPK toplantısında faizlerin sabit tutulmasını bekliyor. Ankette yıl sonu beklentileri de Rusya-Ukrayna savaşına rağmen düşük faiz politikasından vazgeçileceği yönünde bir beklenti içermiyor.

 Ankette yıl sonu politika faizi sorusuna cevap veren dokuz kurumun sekizinin tahmini yüzde 14 oldu. Sadece bir kurum yüzde 12’lik tahminde bulundu.

MERKEZ BANKASI FAİZİ ARTIRIR MI?

Şubat ayında TÜİK verilerine göre enflasyon yıllık olarak 54,44’e yükseldi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali yüzünden yükselen gıda fiyatları ve enerji maliyetlerinin, enflasyonu daha da artırması bekleniyor.

TCMB, geçen yıl enflasyondaki yükselişe rağmen politika faizinde toplam 500 baz paun indirime gitmişti.

Faiz politikasının enflasyona rağmen düşük tutulması yüzünden Türk Lirası dolara karşı geçen yıl yüzde 44 değer kaybetti.

Reuters’a göre ekonomistler TL’deki değer kaybı ve enerji fiyatlarındaki yükseliş yüzünden enflasyonun yüzde 70’e kadar çıkmasını bekliyor.

TCMB’nin faizleri düşürmeye başladığı Eylül ayında politika faizi yüzde 19 seviyesindeydi.

Dünyanın en büyük tahıl ihracatçısı olan Rusya’dan buğday ihtiyacının yüzde 78’ini karşılayan Türkiye, gıda fiyatlarının küresel olarak yükselmesi karşısında daha da savunmasız kalabilir.

Yaz ayında artması beklenen turizm gelirinin beklendiği gibi gerçekleşmemesi ise cari açığın daha da artmasına yol açabilir.

Goldman Sachs piyasa notunda TL’deki baskının devam edeceğini, buna cevabın ise döviz müdahaleleri ile gerçekleşeceğini öngördü.