Ekonomi

Kurlar istikrarsız, borsa gergin…

Kurlar istikrarsız, borsa gergin…
  • YayınlandıMart 22, 2021

Merkez Bankası Başkanı değişikliğinin ardından, piyasalar haftaya sert hareketlerle başladı. Gece hacimsiz piyasada 8,45’leri gören dolar/TL, bankalararası işlemlerin başlamasıyla 7.80-8.00 bantında hareket ediyor, Borsa İstanbul iki kez devre kesici uyguladı…

Merkez Bankası’ndaki sürpriz başkan değişimi sonrası ilk işlem gününde, tüm gözler piyasaların vereceği tepkilere çevrildi. Türk Lirası varlıklar haftaya sert kayıplarla başladı. 

Dolar/TL’de gece Asya’da hacimsiz piyasada yüzde 15’i aşan yükselişlerle 8,47 seviyeleri görülürken, benzer hareketlerin yaşandığı euro/TL’de 10 liranın üzerine çıktı ve 10,08’ler test edildi.

Asya piyasalarındaki ilk tepkilerin ardından bu sabah saatlerinde kurlar bir miktar gevşedi. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’dan gelen ‘serbest piyasa mekanizmasından taviz verilmeyeceği açıklamasıyla birlikte düşüş yaşandı. Dolar/TL, 7,50’lere çekilirken, euro/TL ise 9,15’e kadar indi. Kurda aşağı yönlü hareketler sınırlı kalırken, yukarı yönlü dalgalı görünüm ağırlık kazanıyor.  

Saat 12:00 itibariyle dolar/TL 7,9590 ve euro/TL 9,4950 seviyesinde yer aldı. 

BORSA İSTANBUL’DA KAYIPYAR DENGELENİYOR

Borsa İstanbul BİST 100 Endeksi, haftaya yüzde 6,65 kayıpla 1.427,33 puandan başladı. Açılış sonrası borsada devre kesici uygulaması devreye girdi. Borsada, işlemler yarım saatlik aranın ardından saat 10:30’da yeniden başladı. Borsa İstanbul’da ikinci başlangıçta BİST 100’deki kayıplar yüzde 7’yi aştı. 8 dakika süren işlemlerin ardından BİST 100’de ikinci kez devre kesici uygulaması tetiklendi. 

Saat 11.08’de Borsa İstanbul’da, bugün işlemler üçüncü kez başladı. Devam eden satışlar sonrası BİST 100 Endeksi’ndeki kayıp yüzde 9’un üzerine çıktı. Gün içerisinde 1.378 puana kadar gerileyen BİST 100 Endeksi, gün ortasında 1.400 puanın özerinde giriyor.

VİOP’ta döviz ve altın kontratlarında üst fiyat limiti yüzde 20’ye yükseltildi

Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamaya göre, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) işlem gören USD/TL, EUR/TL, RUB/TL ve CNH/TL döviz vadeli işlem sözleşmeleri ile gram/TL altın vadeli işlem sözleşmelerinde uygulanan yüzde 10 oranındaki üst fiyat limiti oranları bugün için yüzde 20’ye çıkarıldı.

BORSA İSTANBUL: İNCELEME BAŞLATTIK…

Borsa İstanbul'dan flaş açıklama: İnceleme başlatılıyor

Borsa İstanbul, işlemlerin anlık olarak takip edildiğini, uygun olmayan işlemlerle ilgili inceleme başlatılacağını açıkladı.

Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Borsa İstanbul AŞ olarak piyasalarımızın etkin, güvenilir ve şeffaf bir ortamda işleyişini teminen borsamız piyasalarında gerçekleştirilen işlemler gözetim faaliyeti kapsamında anlık ve sürekli olarak izlenmekte olup, yatırım kuruluşlarımızın ve yatırımcılarımızın mevzuata uyum konusunda gerekli hassasiyeti göstermeleri önemle rica olunur. Aksi durumda, gerekli her türlü tedbirin alınacağı kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

ELVAN SERBEST PİYASA MEKANİZMASINDAN TAVİZ YOK…

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Ekonomi Reform Paketi'nin detaylarını  anlattı

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, serbest piyasa mekanizmasından herhangi bir tavizin kesinlikle söz konusu olmayacağını söyledi. Elvan yaptığı açıklamada, “Makroekonomik istikrarın ön koşulları fiyat istikrarı ve finansal istikrardır” dedi.

Elvan şunları söyledi:

“Bu alanlarda istikrar olmaksızın güçlü, kaliteli ve sürdürülebilir bir büyümeye ulaşmak mümkün değildir. Uygulamakta olduğumuz “enflasyonda düşüşü önceliklendiren” makro politika çerçevesi, enasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar kararlılıkla sürdürülecektir.

Maliye politikalarını, para politikasını tamamlayıcı yönde fiyat istikrarını desteklemek amacıyla uygulamaya devam edeceğiz.

Piyasaların etkin ve sağlıklı işleyişini son derece önemsiyoruz. Bu kapsamda serbest piyasa mekanizmasından herhangi bir taviz kesinlikle söz konusu olmayacak, liberal kambiyo rejiminin uygulanmasına kararlılıkla devam edilecektir.”