Ekonomi

KRİPTO PARA PİYASASINA DÜZENLEME GELİYOR…

KRİPTO PARA PİYASASINA DÜZENLEME GELİYOR…
  • YayınlandıNisan 24, 2021

Uzmanlar mağduriyetlerin oluşmaması için ilk olarak lisans ve sermaye şartının getirilmesini ayrıca kripto varlıkların saklama şartlarının oluşturulması gerektiğini vurguluyor. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, Merkez Bankası, MASAK ve SPK’nın kripto paralara yönelik düzenlemeler üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Türk yatırımcının yeni gözdesi kripto para piyasalarında tarihin en büyük dolandırıcılık vakası yaşandı. Türkiye’de işlem yapan ve ‘ilk global lisanslı borsa’ diye lanse edilen Thodex isimli kripto para borsasına 19 Nisan’dan bu yana ulaşılamıyor. İstanbul Emniyeti Thodex’in kurucusu ve CEO’su Faruk Fatih Özer’in Arnavutluk’un başkenti Tiran’a gittiğini açıkladı. 391 bini aktif olmak üzere 700 bine yakın kullanıcısı bulunan Thodex’e ilişkin Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca resen soruşturma başlatıldı. Siber suçlarla mücadele ekipleri de şirketin merkezinde inceleme yaptı. İstanbul Emniyeti ise soruşturma ile ilgili gizlilik kararı aldı. MASAK firma hakkında inceleme başlatıldığını belirterek Thodex’in önceki gün itibariyle Türkiye’deki finansal kuruluşlarda bulunan tüm hesaplarına bloke konduğunu açıkladı. Öte yandan hiçbir yasal zorunluluğa ve mevzuata tabi olmayan kripto para borsalarında bir daha böyle bir mağduriyet yaşanmaması için uzmanlar acilen lisans ve sermaye şartı uygulamasına geçilmesini istiyor.

Türkiye’de merdivenaltı tabir edilenler dahil olmak üzere 40 adet kripto para borsası bulunuyor. Türkiye’de büyük bölümü küçük tasarruf sahibi olan çok sayıda yatırımcı son dönemde kripto para borsalarına yöneldi. Sadece Türkiye’de yerleşik borsaları değil yurtdışı yerleşik borsalarda da Türk yatırımcının riski bulunduğu belirtiliyor. Türkiye’de kripto para yatırımcısının 5 milyon kişiyi aştığı ve son 1 yılda işlem hacminin de 10’a katlandığı kaydediliyor.

Çok katmanlı saklama şartı getirilmeli

Eski Sermaye Piyasası Kurulu Başkan Yardımcısı ve BtcTurk Yönetim Kurulu Üyesi Bora Oruç, piyasanın bir an önce regüle edilmesi gerektiğini söyledi. Oruç, öncelikle kripto para borsasının kimlerin açabileceğinin tanımlanması gerektiğini vurgulayarak lisanslama ve sermaye şartı getirilmesi gerektiğini kaydetti. Oruç, “En önemli şey de bu kripto varlıkların nasıl saklanacağı. MKK veya Takasbank’ta olmaması gerektiğini düşünüyorum. Bu varlıkların tıpkı dünyada olduğu gibi çok katmanlı güvenlik seviyeleriyle sağlanan kripto varlık saklama kuruluşlarında saklanması lazım. Devletin bunun da nasıl saklanacağını tanımlaması ve devreye girmesi gerekiyor. Tek bir kişide kripto varlıkların anahtarı olamaz. Bu çok tehlikeli bir durum” diye konuştu. Oruç, kurumların yönetim kurulunda kimlerin yer alabileceğinden Türkiye’de mukim olmalarına kadar birçok düzenlemenin de ardından gelmesi gerektiğini söyledi.

Ertem: Kripto para düzenlemeleri yolda

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem kripto para piyasalarına ilişkin düzenlemelerin en kısa sürede hayata geçirileceğini söyledi. CNN Türk’e konuk olan Ertem, Merkez Bankası, MASAK, SPK’nın kripto paralara yönelik düzenlemeler üzerinde hızla çalıştıklarını ve en kısa süre içinde kurala bağlanarak hayata geçirileceğini duyurdu.

Ertem “Merkez Bankası’nın yaptığı ön düzenleme. Arkası gelecektir. Kripto para borsaları var. Belli denetim ve güvence vermeye yönelik olması gerekiyor. Platformlarla ilgili düzenleme yapılması lazım. Merkez Bankası, para yerine kullanılmasını yasakladı. Aracı kurumlardan para transferinin önüne geçti. Son olay da ortaya çıkarıyor ki, bunların sermaye yeterlilikleri, lisanslamaları olması lazım. Bu konuda ilgili kurumlarımız MASAK, SPK, Merkez Bankası gibi bunun üzerinde çalışıyorlar. Reform programımızda da var. Çalışmalar bittiğinde bunun hukuki bir üst yapısı olmuş olacak. Yatırımcılar belki böyle güvende olabilir” dedi.

Vebitcoin kapandı, MASAK devrede

Kripto para platformlarından Vebitcoin, faaliyetlerini durdurma kararı aldı.

Vebitcoin’den yapılan açıklamada, “Son dönemde kripto para sektöründe yaşanan gelişmelerden dolayı işlerimizde beklenenden çok daha fazla bir yoğunluk meydana geldi. Bu durumun finansal alanda şirket olarak bizi çok zorlu bir sürece sürüklediğini üzülerek belirtmek isteriz. Tüm düzenlemeleri ve hak taleplerinizi gerçekleştirebilmek adına faaliyetlerimizi durdurma kararı aldık. Size en yakın sürede bilgilendirme sağlayacağız.” ifadelerine yer verildi.

MASAK’tan banka hesaplarına bloke 

Öte yandan Mali Suçları Araştırma Kurulu’ndan (MASAK), edinilen bilgilere göre, Vebitcoin firması ve yöneticileri hakkında inceleme başlatıldı.

Başkanlık, işlemlerini durdurduğunu açıklayan firmanın Türkiye’de bulunan tüm finansal kuruluşlardaki hesaplarına bloke koydu.

MASAK, kripto para platformu Thodex’in Türkiye’de bulunan finansal kuruluşlar nezdindeki hesaplarına da bloke koymuş, firma ile sahibi hakkında inceleme başlatmıştı.