Ekonomi

KARABAĞ’IN MADENLERİ CENGİZ HOLDİNG KONTROLÜNDE…

KARABAĞ’IN MADENLERİ CENGİZ HOLDİNG KONTROLÜNDE…
  • YayınlandıHaziran 16, 2021

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Şuşa ziyareti, 44 günlük savaşla kurtarılan Karabağ topraklarındaki yeniden inşa faaliyetlerine dikkati çekti. Bölgede Cengiz Holding, Kalyon Grubu, Kolin İnşaat ve piyangoda Demirören öne çıkıyor…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “tarihi” olarak nitelenen Şuşa ziyareti sırasında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile yaşadığı bir sohbet, Dağlık Karabağ’ın ekonomik olarak yeniden canlandırılmasında Türk şirketlerinin önemini gündeme getirdi.

Aliyev’den Cengiz – Kolin yorumu: Onlar her yerde var

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’le bir araya gelen Erdoğan otobüsle seyahat ettiği sırada yaşanan bir diyalog dikkat çekti.

İki isim arasında yaşanan konuşma şöyle:

Erdoğan: Müteahhit olarak Azeri kardeşlerimiz mi yapıyor?

Aliyev: Yok bunları beraber, Kolin ve Cengiz var

Erdoğan: Aaa burda onlar var mı?

Aliyev: Onlar her yerde var

Erdoğan: Cengiz demin beni aradı şantiyedeyim dedi.

ZAFER YOLU İNŞAATINDA ORTAKLIK…

Fuzuli kentinden Azerbaycan ordusunun işgalden kurtardığı, tarihi ve stratejik önemdeki Şuşa kentine kadar uzanan Zafer Yolu’nun yarısını, zaferdeki rolüne atıfla Türkiye yapıyor.

84 kilometrelik Zafer Yolu’nun 0-51 kilometreleri arasını Azerbaycan firmaları, 51-84 kilometre arasındaki bölümünü ise Türk firmaları Kolin ve Cengiz İnşaat üstlendi.

MADENLERİN İŞLETMESİNDE TÜRK ŞİRKETLERE ÖNCELİK…

Geçtiğimiz Şubat ayında Ankara’da gerçekleştirilen Dağlık Karabağ ile ilgili ekonomi forumunda Türk şirketleri, Azerbaycan ile 11 ayrı anlaşma imzalamıştı.

Bu anlaşmalardan en çok ilgi çekeni, bir Cengiz Holding kuruluşu olan Eti Bakır A.Ş.’nin Azerbaycan ile yaptığı anlaşma oldu, bu anlaşmayı şirketin bir heyetinin Şeref Cengiz başkanlığında Bakü’yü ziyareti ve AzerGold ile anlaşma yapması izledi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, bu gelişmeler sonrasında Gaşgaçay altın madeninin işletmesini Eti Bakır A.Ş.’ye, Elbideş ve Akdüzdağ madenlerinin işletmesini de bir Cengiz Holding- Kalyon Grubu ortak şirketi olan Artvin Madencilik A.Ş.’ye verdi.

AZERBAYCAN PİYANOSU DEMİRÖREN’İN…

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev Ocak 2021’de imzaladığı bir kararnameyle Azerbaycan Milli Piyango işletmesini Demirören Grubu’na vermişti. Demirören Holding, Aydın Doğan’ın sahibi olduğu Doğan Medya Grubu’nu satın aldıktan sonra Milli Piyango’nun özelleştirilmesiyle bu şirketin sahibi olmuş, Türkiye’de şans oyunlarında tekel konumuna gelmişti…