Ekonomi

HALKBANK TEMYİZ DAVASI GÖRÜLDÜ, KARAR BEKLENİYOR…

HALKBANK TEMYİZ DAVASI GÖRÜLDÜ, KARAR BEKLENİYOR…
  • YayınlandıNisan 13, 2021

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) New York İkinci Bölge Mahkemesindeki Halkbank’ın temyiz davasında, tarafların sözlü savunmalarını yaptığı duruşma görüldü. HALKBANK avukatlarını ve savcılığı dinleyen mahkeme karar açıklamadı.

Halkbank’ın “Yabancı Devlet Dokunulmazlık Yasası” kapsamında ABD’de yargılanamayacağı gerekçesiyle temyiz mahkemesine yaptığı başvurunun ardından, üç hakimden oluşan heyet, tarafların argümanlarını dinledi.

Halkbank avukatları, bu davanın ”emsalsiz” olduğunu ve ABD tarihinde savcılığın ilk kez yabancı bir devlete karşı dava açtığını ancak bankanın “Yabancı Devlet Dokunulmazlık Yasası” kapsamında yargılanamayacağını savundu.

Bunun üzerine Heyet Başkanı Hakim Jose Cabranes, Halkbank avukatlarına bankanın ticari bir banka olup olmadığı, banka çalışanlarının diplomatik dokunulmazlıklarının bulunup bulunmadığı ve devlet görevlisi sayılıp sayılmadığı yönünde sorular yöneltti.

Savcılık ise ”Yabancı Devlet Dokunulmazlık Yasası”nın ceza davalarını kapsamadığını savundu ve Halkbank’ı isim vermeden İran’ı kastederek, ”ABD’nin en büyük düşmanlarından biri adına 1 milyar dolar kara para aklamaya çalışmakla” suçladı.

Heyet Başkanı Hakim Cabranes, savcılığa ise Türk hükümetinin banka çalışanlarına diplomatik dokunulmazlık sağlayıp sağmadığı sorusunu yöneltti.

Savcılık ise bunun üzerine eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın yargılandığını, Atilla’nın diplomatik dokunulmazlık talebinin olmadığını ve Türk hükümetinin de bu yönde başvurusu bulunmadığını ifade etti.

Mahkeme heyeti duruşma sonunda karar açıklamadı. Halkbank’ın “Yabancı Devlet Dokunulmazlık Yasası” kapsamında ABD’de yargılanıp yargılanamayacağına daha sonra karar verilecek. Temyiz mahkemesinin Halkbank’ı haklı bulması durumunda dava düşecek, banka aleyhine karar vermesi durumunda ise federal mahkemede davanın görülmesine başlanacak.

Halkbank’a savcılar tarafından “ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını ihlal ettiği” suçlaması yöneltiliyor.