Ekonomi

ABD TOPARLANDI: DOLAR/TL’DE YENİ ZİRVELER…

ABD TOPARLANDI: DOLAR/TL’DE YENİ ZİRVELER…
  • YayınlandıMayıs 28, 2021

Dolar/TL, iki gündür devam eden yükseliş bugün rekor getirdi ve dolar/TL, tarihi zirvesini 8,58’den 8,60’a taşıdı. Benzer grafikler çizen euro/TL de 10,4730 ile rekor kırdı. Kurlar öğle saatlerine sonra bir miktar gevşedi.

Dün piyasaların kapanışına doğru hareketlenen dolar/TL 8,54’e kadar yükselirken 8,58’deki tarihi seviyelerine bir adım daha yaklaşan dolar, Kasım 2020’deki 8,5803’ü geçerek tüm zamanların en yüksek seviyesini güncelledi. Saat 10:23 itibarıyla dolar/TL dolar/TL’deki yeni zirve 8,5995 oldu. 

Euro/TL de rekorunu 10,47’nin üzerine taşıdı. 

Piyasaların açılmasıyla reko tazeleyen dolar ve euro, gün ortasına doğru bir miktar geriledi. Dolar/TL 8,56-8,57 seviyelerinde seyrederken euro/TL 10,44 civarında harket ediyor.

Kurlar neden yükseliyor?

ABD ekonomisinin hızlı toplarlanması ABD Merkez Bankası (Fed) başta olmak üzere ekonomiye para politikası kanalıyla verilen desteklerin geri çekilmeye beklenenden daha önce başlanacağı beklentisini gittikçe daha çok destekliyor. Bu süreç gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde satış baskısı yaratırken dış finansman ihtiyacı daha yüksek olan olan Türkiye gibi ülkeleri ise çok daha belirgin etkiliyor. Bu etkiyle birlikte dolar/TL kuru bu hafta içerisinde yüzde 2,5 civarı değer kazanarak tarihi zirvesini güncelledi. 

Gözler S&P’nin Türkiye değerlendirmesinde

Haftanın son işlem gününde yurt içinde yoğun veri gündemine ek olarak Standard and Poors’un (S&P) daha öncde açıkladığı takvimde yer alan olası Türkiye raporu beklenecek. S&P’nin Türkiye için kredi  notu “Durağan” görünüm ile “B+” seviyesinde bulunuyor ve piyasalarda muhtemel bir değerlendirme gelse bile Türkiye’nin notunda ve görünümünde bir değişiklik beklenmiyor.

Sterlin, dolar karşısında üç ayın zirvesinde

Sterlin, İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) beklenenden daha erken faiz artırımı yapacağı tahminlerinden destek bularak dolar karşısında üç ayın en yüksek seviyesini gördü; dolarda ise bugün açıklanacak enflasyon göstergelerinden PCE verisi takip ediliyor.

Sterlin dün bir BoE yetkilisinin merkez bankasının gelecek yıla kadar faizleri artırabileceği açıklamasının ardından yüzde 0,58 yükseldikten sonra bugün kazanımlarını koruyarak 1.4203 dolarda işlem gördü. Euro/sterlin yüzde 0,04 değer kaybıyla 85.83 sterlinde seyretti.

Euro, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) gevşek para politikasını destekleyen açıklamalarının ardından dün 1.2266 dolarda beş buçuk ayın en yüksek seviyesini gördükten sonra gerileyerek 1.2192 dolarda işlem gördü. ECB para politikası toplantısı 10 Haziran’da düzenlenecek. Ekonomistler enflasyon göstergelerinden PCE verisinin Nisan’da yıllık bazda yüzde 2,9 artacağını tahmin ediyorlar. PCE verisi Mart’ta yüzde 1,8 yükselmişti.

GÜNÜN AJANDASI

Standard and Poors(S&P), Türkiye ile ilgili bu yılın ikinci raporunu açıklayabilir. S&P’nin takviminde Türkiye için rapor açıklama tarihi 28 Mayıs olarak görülüyor. Ancak S&P, takvimde yer alan tarihlerde  bir rapor açıklamayıp, pas geçebiliyor. S&P’nin Türkiye için kredi  notu “Durağan” görünüm ile “B+” seviyesinde bulunuyor. Piyasalarda bu akşamki olası değerlendirmede kredi notu ve görünümde değişiklik olmayacağı  tahmin edildi.

Avrupa’da Euro Bölgesi Ekonomik Görünüm Endeksi (12.00) günün en  önemli verisi olacak. Bölgede Ekonomik Görünüm Endeksinin 110,3 puandan 112,8 puana çıkacağı tahmin ediliyor.

ABD’de kişisel gelirler ve tüketim, öncü mal ticaret dengesi (15.30), Michigan Tüketici Güven Endeksi (17.00), Baker Hughes sondaj kule  sayısı (20.00) verileri takip edilecek.