Dünya

S.ARABİSTAN’DA 81 İDAM!..

S.ARABİSTAN’DA 81 İDAM!..
  • YayınlandıMart 13, 2022

Hukuk sistemi oligarşik kimlik taşıdığı gerekçesiyle eleştirilen Suudi Arabistan tamamı “siyasi” kimlik taşıyan fakat “terörist” olarak adlandırılan 81 kişinin aynı saatlerde gerçekleşen infazına sahne oldu.

 Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı; terör, casusluk, cinayet gibi iddialarla yargılanan 81 kişinin idam edildiğini duyurdu.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, söz konusu 81 kişi, “sapkın düşünce ve inançları benimseme, ibadethaneler, hükümet binaları ile ülke ekonomisinin can damarı olan yerleri hedef alma, yetkililer ile emniyet mensuplarını izleme ve hedef alma, kaçırma, işkence, silahlı soygun, silah kaçakçılığı gibi suçları işleme, Yemen’deki Husiler, El-Kaide ve IŞİD gibi terör örgütlerinin planlarını uygulama ve onlar için istihbarat toplama” suçlamalarıyla mahkemeye sevk edildi.

Dava sonunda mahkeme, Yemen uyrukluların da aralarında bulunduğu çoğu Suudi Arabistanlı 81 sanığın idam edilmesine hükmetti.

Açıklamada, haklarında verilen idam kararı infaz edilen sanıkların isimleri, uyrukları ve işledikleri “suçlar” belirtildi.