Dünya

Ortadoğu’nun nabzı KATAR’da atıyor…

Ortadoğu’nun nabzı KATAR’da atıyor…
  • YayınlandıMart 11, 2021

Türk-Rus-Katar Dışişleri Bakanları Doha’da “üçlü toplantı” yapacak. Toplantı öncesinde Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile bir araya geldi. Suriye, Libya ve Karabağ için önemli toplantı…

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya geldi.

Lavrov; Suudi Arabistan başkenti Riyad’dan, Çavuşoğlu da Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’ten Doha’ya geçti. İki bakan, havalimanında bir araya gelerek bir görüşme gerçekleştirdi.

Lavrov, Türk mevkidaşını selamlarken, “Hani nerede benim Kırgızistan’dan hediyem?” esprisini yaptı.

Rus bakan daha sonra Çavuşoğlu’na, Akkuyu Nükleer Santrali’nin yeni ünitesinin açılış törenini izleyip izlemediğini sordu. Çavuşoğlu, Bişkek’te ayrılması gerektiği saate denk geldiği törenin sadece küçük bir dilimini izleyebildiğini söyledi.

Bakanlar daha sonra havalimanında 30 dakikalık bir görüşme yaptılar.

Bakanlar, Suriye konusunu ve yarın düzenlenecek Türkiye-Katar-Rusya Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı hazırlıklarını ele aldı.

Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, mevkidaşıyla ikili ilişkiler, Yukarı Karabağ, Libya ve Suriye’deki son gelişmeleri ele aldıklarını belirten Çavuşoğlu, “Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin bugün temeli atılan 3. reaktörü milletimize hayırlı olsun. Bu yıl turizmde salgın öncesi rakamlara ulaşmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.