Dünya

NİJERYA’DA KAÇIRILAN KIZLAR KURTARILDI

NİJERYA’DA KAÇIRILAN KIZLAR KURTARILDI
  • YayınlandıMart 2, 2021

279 kız bir yatılı bölge okulundan silahlı çete tarafından kaçırılmışlardı. Yetkililer, çeteyle temas kurulduğu ve kızların eksiksiz olarak serbest bırakılmalarının fidye ödenmeden sağlandığını bildirdiler.

İnsan kaçırıp fidye istemenin çeteler açısından olağan gelir kaynağı haline geldiği Afrika’nın en kalabalık ülkesi Nijerya’da son olarak kaçırılan kızların eksiksiz kurtarılması büyük sevinç dalgası oluşturdu…

Ülkenin Zamfara eyaletinin Jangebe köyündeki bir kız yatılı okulu, sayılarının yüzün üstünde olduğu belirtilen silahlı bir grup tarafından basılmış ve gece uyumakta olan kız çocuklarının tamamı bilinmeyen bir adrese götürülmüşlerdi.

Yetkililer, kaçırılan kızarın sayısını önce 317 olarak duyurdu ama sayının aslında 279 olduğu daha sonra duyuruldu.

Bazılarının 11 yaşından bile küçük olduğu kızların kaçırılması, ülkede, Boko Haram tarafından Chibok kentinde kaçırılan 276 kızın acı hatırasını gündeme getirdi. Bu kızlardan bir kesimi hala bulunamamış durumdalar.

Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammudu Buhari, Jangebe’de kaçırılan kızların tamamının kurtarıldığını sevinçle açıkladı. Yetkililer, kızları kaçıran silahlı çeteyle temas kurulduğunu, herhangi bir fidye ödenmeden kızların eksiksiz olarak serbest kalmasının sağlandığını da vurguladılar.

Nijerya’da güvenlik önlemlerinin olmadığı yatılı okullar ideolojik bir yaklaşımı olmayan çetelerin sadece fidye almak maksadıyla gerçekleştirdikleri baskınlara sahne oluyor.