Dünya Körfez Bölgesi / İran

NATO’dan Irak’a yeni yığınak…

NATO’dan Irak’a yeni yığınak…
  • YayınlandıŞubat 19, 2021

NATO Savunma Bakanları, Irak’ta DAEŞ7in yeniden canlanmasını önlemek ve bölgede kalıcı istikrar için, bu ülkeye 3.500 asker sevk edilmesini kararlaştırdı. NATO, Afganistan’daki varlığıyla ilgili bir karar alamadı.

NATO Savunma Bakanları, ittifakın Afganistan’dan çekilmesi veya bu ülkede kalması konusunda karar almadı ancak Irak’taki misyonun genişletilmesini kararlaştırdı. Karar, Irak-Suriye hattında, ABD’nin ittifak yaptığı PKK’nın varlığı nedeniyle Türkiye açısından önem taşıyor. Türkiye, Ortadoğu açısından önemli bu karara onay verdi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, video konferans yöntemiyle yapılan ve Türkiye’yi Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın temsil ettiği NATO Savunma Bakanları Toplantısının ikinci ve son gün oturumunun ardından basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda Afganistan ve Irak’taki misyonların değerlendirildiğini belirten Stoltenberg, ABD ile Taliban arasındaki anlaşma gereği 1 Mayıs’ta Afganistan’daki uluslararası askerlerin çekilmesi konusunda toplantıda bir karar alınmadığını söyledi.

Stoltenberg, Afganistan konusunda birçok açmazın bulunduğunu ve “kolay seçenekleri” olmadığını ifade ederek, “Şu aşamada Afganistan’daki mevcudiyetimizin geleceği hakkında son kararı vermedik. Ancak 1 Mayıs tarihi yaklaşırken NATO müttefikleri yakın istişarelerine ve koordinasyona gelecek haftalarda devam edecek.” dedi.

Son dönemde NATO’nun Afganistan’daki asker sayısını ciddi oranda düşürdüğünü hatırlatan Stoltenberg, mevcut durumda 10 bin civarındaki NATO askerinin büyük çoğunluğunu ABD’nin değil daha çok Avrupalı NATO müttefiklerinin sağladığını aktardı.

Afganistan’daki barış sürecini yavaş ilerlese de desteklediklerini yineleyen Stoltenberg, Taliban’ın şiddeti düşürmesini istedi ve “Taliban’ın şiddeti artırması barış çabalarını baltalayacaktır. Taliban’ın ilkbahar saldırıları da barışa darbe vurur.” diye konuştu.

Irak misyonu genişleyecek

NATO soldiers Iraq ile ilgili görsel sonucu
NATO’nun Irak topraklarında halen 500 askerden oluşan bir askeri varlığı var ve ağırlıklı olarak bu askerler eğitim amaçlı orada bulunuyor. Genel Sekreter Stoltenberg, Irak ordusuyla yürütülen bu çalışmaları yerinde takibiyle de dikkat çekiyor

Stoltenberg, Irak konusundaki değerlendirmeleri aktarırken de şunları söyledi:

“Irak güçlerini terörle mücadelelerinde desteklemek ve IŞİD’ın bir daha geri dönmesini engellemek amacıyla bugün NATO’nun Irak misyonunun genişletilmesini kararlaştırdık. Misyonumuz 500 personelden 4000’e çıkacak. Eğitim faaliyetlerine daha fazla Irak kurumu ile Bağdat dışındaki bölgeler de dahil olacak.”

Stoltenberg, NATO’nun Irak’taki mevcudiyetinin şartlara bağlı olduğunu, asker sayısındaki artışın kademeli yapılacağını kaydetti.

NATO’nun Irak hükümetinin talebiyle Irak’ta bulunduğunu ve böyle bir karar aldığını vurgulayan Stoltenberg, “Bu çalışmalar Irak’ın egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı içerisinde yürütülmektedir.” şeklinde konuştu.

Stoltenberg, terör örgütü IŞİD’inn hala Irak’ta varlık gösterdiğini, yeniden güçlenmesine izin vermeyeceklerini ifade ederek, “Son zamanlarda IŞİD saldırılarının arttığını görüyoruz. Bu da Irak güçlerinin kuvvetlendirilmesinin önemine işaret ediyor.” dedi.

Stoltenberg, ayrıca Irak’taki misyonun liderliğinin Kanada’dan Danimarka’ya geçeceğini bildirdi.