Dünya Karabağ

KARABAĞ: Rusya ateşkesi FÜZE TEHDİDİ’yle sağladı!..

KARABAĞ: Rusya ateşkesi FÜZE TEHDİDİ’yle sağladı!..
  • YayınlandıMart 2, 2021

Rusya’nın Azerbaycan ordusunu durdurmak ve ateşkesi sağlamak için Ermenistan ordusuna BAKÜ’ye dönük bir İSKENDER FÜZESİ ateşlettiği fakat bu füzenin Azerbaycan ordusu tarafından havada tahrip edildiği ortaya çıktı.

Ermenistan’da “darbe girişimine” kadar varan gelişmeler zinciri, ülkenin eski cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın bir açıklamasıyla başladı. Sarkisya açıklamasında, Azerbaycan karşısında yaşanılan yenilgiden doğrudan Başbakan Nikol Paşinyan’ın sorumlu olduğunu belirterek, “Ermenistan ordusunun elindeki güçlü silahlarının, mesela İSKENDEN FÜZELERİ’nin kullanımını başbakan önledi” dedi.

Sarkisyan’ın bu iddiasına Paşinyan’dan cevap, 23.Şubat 2021 günü şu sözler ile geldi: Biri Sarkisyan’a, elimizdeki İSKENDER FÜZELERİ’nin ne kadar kötü olduğunu, hedeflerinde patlamadığını ve yüzde 10 fayda sağladığını anlatsın. Zaten kendisi 2016’da Ermenistan ordusunun elinde artık geri teknoloji olan Rus silahlarının olduğunu söyleyen insandır…

Bu açıklama, KREMLİN’de büyük yankı yaptı. Rusya Savunma Bakanlığı açıklamasında, “Başbakan Paşinyan, İskender füzeleri konusunda yanlış bilgilendirilmiştir, bu sistemler Rus ordusunun en iyi silahlarıdır” ifadesi kullanıldı.

İlginç olan, Rusya ve Azerbaycan’dan hemen hemen aynı zamanda yapılan açıklamada ERMENİSTAN’IN 44 GÜNLÜK SAVAŞTA İSKENDER FÜZELERİNİ KULLANMADIĞINI vurgulamalarıydı…

NATO kayıtlarında SS-26 olarak isimlendirilen İSKENDER FÜZESİ, 500 km.menzile sahip, nükleer başlık taşıyabilen kapasiteli gelişmiş bir füze olarak biliniyor.

Paşinyan’ın bu füze sistemiyle ilgili açıklamasına en sert tepki, Ermenistan Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tiran Kaçakriyan’dan geldi.

Ermeni general, başbakanın açıklamasına saatler boyu güldüğünü, cahillik örneği olduğunu ve insanların makamları ne olursa olsun bilmedikleri hassas konularda konuşmamaları gerektiğini söylüyordu!..

Paşinyan Kaçatriyan’ı hemen görevinden aldı.

Paşinyan’ın bu kararından bir gün sonra 25 Şubat 2021 Perşembe günü sabah erken saatlerde Rusya Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov, Ermeni mevkidaşı Onik Gasparyan’ı aradı ve devamında Ermeni generallerin Paşinyan’ı istifaya çağıran muhtırası geldi.

Mektubun yazılma nedeni, Kaçatriyan’ın görevden alınmasıydı…

RUSYA İSKENDER FÜZESİNİ ATEŞLETTİ

Ortadoğu’daki gelişmeleri yakından takip eden Middle East Eye yayın organında verilen haber Azerbaycan-Ermenistan Çatışması:İsrail Savunma Sistemi Erivan’ın Bakü’ye Ateşlediği Rus Füzesini Düşürdü başlığını taşıyordu…

ULUSGAZETE’nin bu haberle bağlantılı olarak farklı kaynaklardan da aldığı bilgilere göre, Dağlık Karabağ savaşının son dönemi şöyle gelişti: Rusya, Azerbaycan ordusunun ülkenin bu bölgenin etrafında işgal altında tutulmuş topraklarını kurtardıktan sonra bu ölçüde hızlı ilerleyeceğini tahmin etmiyordu.

Azerbaycan’ın özellikle Şuşa’yı ele geçirdikten sonra durdurulması ve bölgenin Ermeniler tarafından başkent olarak ilan edilmiş kenti, Hankent’ine ulaşmaması gerekiyordu.

Ermenistan ordusu , stratejik bir karar olduğu için İskender füzelerinin kullanılması konusunda Moskova’daki muhataplarına ulaştılar ve “Bu sizin seçiminizdir” cevabıyla karşılaştılar. Rusya’nın tutumu, Azerbaycan’ın ateşkesi kabul etmesi için bu füzelerden birinin Bakü’ye yönlendirilmesiydi.

Ermenistan Bakü hedefli füzeyi ateşledi fakat, bu füze, İsrail’in Azerbaycan’a vermiş olduğu BARAK-8 hava savunma sistemi tarafından vurularak etkisiz hale getirildi.

Bununla birlikte, Azerbaycan yönetimi, Ermenistan’ın değil, esas olarak Rusya’nın mesajını almış oldu ve ateşkesi kabul etmek zorunda kaldı.

Ateşkes anlaşmasının imzalandığı gün, Ermenistan ordusunun Azerbaycan’a karşı İskender füzesi ateşlediğine ilişkin görüntü sosyal medyada @fab_hinz twitter hesabından duyurulmuştu. O ateşlemeyi ve bugün artık Bakü’yü hedeflediği anlaşına İskender Füzesinin gidişini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz