Dünya

İskoçya İşçi Partisi’nin başına Müslüman lider!..

İskoçya İşçi Partisi’nin başına Müslüman lider!..
  • YayınlandıŞubat 27, 2021

Birleşik Krallık, siyasette bir ilk ile çalkalanıyor. Müslüman kimlikli İskoç siyasetçi Anas Sarwar, ülkede ulusal düzeyde bir partinin lideri olan ilk isim oldu.

Anas Sarwar, 14 Mart 1983 günü İskoçya’nın Glasgow kentinde Pervin-Muhammed Sarvar’ın dördüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. Anne-babası Pakistan asıllı Müslümanlar.

Baba Muhammed Sarwar ülkesinde tanınmış bir politikacı. Şu anda Pencab eyaletinin 33’ncü Valisi olarak görev yapıyor.( Muhammed Sarwar 1976 yılında İskoçya’ya yerleşti, ticaret ile varlıklı bir insan oldu, bununla birlikte İskoç İşçi Partisi’nin üst düzeyine kadar da tırmandı, Birleşik Krallık tarihinde, İskoçya/Glasgow’u temsilen 1997-2010 yıllarında Avam Kamarası’nda görev yapan ilk azınlık temsilcisi ünvanını aldı, 2013’te Birleşik Krallık vatandaşlığından çıkıp, doğdu yer olan Pencab’ı valiliğine seçildi)

Mohammad Sarwar returns as son's leadership race turns bitter |  HeraldScotland
İskoçya İşçi Partisi liderlik seçiminde sonuçlar açıklandığında Anas Sarwar’a koşup ilk sarılarak kutlayan isim, bu seçim için Pencab’tan gelmiş olan babası Muhammed Sarwar oldu.

Oğul Enes Sarwar 16 yaşında gençlik kollarına girdiği İskoçya İşçi Partisi’nde düzenli olarak yükseldi, son görevi parti başkan yardımcılığıydı. Başkanlık için yapılan son seçimde üyelerin yüzde 57’sinin oyunu alarak parti başkanı oldu…

Sarwar ilk demecinde, “Ayrılmak için değil birleşmek için yollar arayacağız” dedi ve siyasetinin “ayrılıkçı kimlik taşımayacağını gösterdi…