Dünya

ABD’DEN RUSYA’YA YENİ YAPTIRIMLAR!..

ABD’DEN RUSYA’YA YENİ YAPTIRIMLAR!..
  • YayınlandıNisan 15, 2021

ABD Hazine Bakanlığı, Rusya’nın iç-dış borçlanma tahvillerine dönük yaptırımları açıkladı, 10 Rus diplomat ülkeden sınır dışı ediliyor, 32 kişi ve kuruma, 2020 ABD Başkanlık Seçimi’ne müdahale nedeniyle yaptırımlar da geldi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin yaptırımları, Başkan Joe Biden’ın Rus lider Vladimir Putin ile yaptığı ve yeni bir Amerikan-Rus Zirvesi önerdiği görüşmeden hemen sonra gerçekleşti.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov yaptırımların açıklanmasından önceki duyurusunda, “Amerika ile yakın gelecekte bir zirve planlaması yok, zaten bu tür ikili görüşmelerin hazırlığı zaman alır ama, Rusya esas olarak yeni Amerikan yaptırımları olacağına ilişkin bilgileri takip ediyor. Biz, bu tür yaptırımları yasadışı kabul ediyoruz ve Amerika ile onun ileri sürdüğü şartlarda masaya oturma niyetimiz yoktur” demişti.

Amerikan yaptırımlarının ses getiren yönü, Rusya’nın Washington Büyükelçiliği’nde görevli 10 diplomatın sınırdışı edilmesi kararı oldu. Bununla birlikte Amerikan yönetimi, 2020 Amerikan Başkanlık seçimine etki kumpası kurmak suçlamasıyla 32 Rusya kurumu ve vatandaşına da yeni yaptırımlar getirdi.

Amerikan Hazine Bakanlığı da 14 Temmuz 2020 tarihinden sonra çıkarılmış ruble veya yabancı para Rus devlet tahvillerine karşı da abluka kararı aldı.

Washington’dan yapılan açıklamada yeni yaptırımların aynı zamanda Avrupa Birliği, İngiltere, Kanada ve Avustralya ile eşgüdümlü olarak devreye girdiği de vurgulandı…