Dünya

ABD-Rusya “hack” gerginliği

ABD-Rusya “hack” gerginliği
  • YayınlandıOcak 6, 2021

Amerika Birleşik Devletleri istihbarat ajansları ortak açıklamalarında hükümet kurumlarına dönük tarihin en büyük “hack”lenme saldırısının arkasında Rusya’nın bulunma ihtimalinin çok yüksek olduğunu bildirdiler…

Amerika Birleşik Devletleri’nin devlet geleneğinde istihbarat kurumlarının bir konuda birlikte bir açıklama yapması bugüne kadar çok ender görülen bir uygulamadır.

Ülke, Trump döneminden Biden yönetimine geçişte gün sayarken Federal Araştırma Bürosu FBI, Ulusal Güvenlik Ajansı ile Sibergüvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı yaptıkları ortak açıklamada Başkan Trump’ın “bu saldırının arkasında Çin var” iddasını red ettiler.

Açıklamada, “devlet kurumlarının hacklenmesine dönük bu saldırıda resmi ve sivil görünümlü Rus kurumlarının görev aldıklarına ilişkin görüş güç kazanmıştır” denildi.

Söz konusu saldırıda Amerikan Savunma, Dışişleri, İçişleri, Hazine ve Ticaret Bakanlıkları’nın dosyalarına girilmiş ve tarihin en büyük bilgi hırsızlığı gerçekleştirilmişti

Siber güvenlik şirketi FireEye, kendisinin de hacklendiğini, saldırıların devam ettiği yönündeki bilgilerin de alındığını açıkladı.