Çevre Sorunları

“YEŞİL HİDROJEN”STRATEJİK DENGELERİ DEĞİŞTİRECEK…

“YEŞİL HİDROJEN”STRATEJİK DENGELERİ DEĞİŞTİRECEK…
  • YayınlandıMart 18, 2022

Hidrojenli ve elektrikli sistemler geleceğin enerji ihtiyacını karşılamak için şu anda en çok kullanılan ve geliştirilen teknolojiler. Elektriği depo etmek için içerisinde onlarca kimyasalın kullanıldığı ağır bataryalara ihtiyaç duyuluyor. Ancak hidrojenin böyle bir sorunu yok. Hidrojen tıpkı fosil yakıtlar gibi sıvı hale dönüştürülerek depo edilebiliyor.

Doğada hidrojen suyun içerisinde bulunuyor ve saf olarak kullanma imkanı yok. Almanya’da bir start-up şirket emisyona neden olmadan üretilen “yeşil hidrojenin”, tüm dünyanın enerji sorununu çözmek ve bu teknolojinin herkese ulaşılabilir olması için çalışıyor.

Büyük Okyanus’ta bir ada ülkesi olan Yeni Kaledonya’da dünyaya gelen girişimci Vaitea Cowan, yeşil hidrojen teknolojisine inanan bir isim. Cowan üç sene önce Almanya’da Enapter adlı start-up şirketiyle bu teknolojiye yatırım yaparak sürdürülebilir yollarla elde edilen hidrojen yakıtının yaygınlaştırılmasına çalışıyor.

AEM elektrolizerleriyle Prens William Earthshot Ödülü'nü kazanan Enapter şirketinin kurucusu Vaitea Cowan.

Cowan’ın hedefi ülkesi için oldukça dikkat çekici: “Yeni Kaledonya’daki tüm dizel jeneratörlerin yerine hidrojenli sistemler getirmeyi amaçlıyorum. Dünyanın uzak coğrafyalarında kirli fosil yakıtlara bağımlılığı bitirmek istiyorum.”

Cowan “yeşil hidrojeni”, yani yenilenebilir kaynaklarla elde edilen hidrojen teknolojisini keşfettikten sonra bu değişimin bir parçası olmak istediğini bu sistemlerde büyük bir potansiyel olduğunu söylüyor.

Almanya’daki merkezinde faaliyet gösteren Enapter şirketi, geliştirdiği “iyon değişim katman elektrolizer” ile (sıvı içinde çözünmüş kimyasal bileşikleri ayrıştıran aygıt) sistemini 33 farklı ülkede 100 projeye katkıda bulunmuş. Bu teknoloji, yenilebilir kaynaklarla elde edilen elektriği kullanarak yine doğa dostu olan hidrojen yakıtına dönüştürüyor.

Bu sistem geleneksel olanlardan çok daha hızlı bir şekilde elektrik-hidrojen dönüşümü gerçekleştiriyor. Şirketin geliştirdiği AEM eletrolizerleri daha şimdiden otomobil ve uçakların yakıtlarını doldurmada, sanayi sistemleri ve ev ısınması gibi farklı alanlarda kullanılıyor.

Enapter’ın geliştirdiği hidrojen jeneratörleri yakın bir zamanda “Fix Our Climate” (İklimi düzelt) kategorisinde Prens William Earthshot Ödülü’nü kazandı.